zkm iława

i

Autor: EKA Autobusy ZKM Iława

Komunikacyjnej rewolucji ciąg dalszy. Nowe linie i rozkłady ZKM w Iławie!

2022-04-14 15:19

Nowe trasy, nowe przystanki, nowy rozkład jazdy. Tymi słowami można podsumować zmiany w iławskim transporcie publicznym, których start planowany jest na 20 kwietnia. Mapy, opisy nowych linii oraz linki do aplikacji znajdziecie w tym artykule.

Dużymi krokami zbliżają się nowe rozwiązania zapowiadane przez burmistrza Dawida Kopaczewskiego

Po miesiącach wytężonej pracy nad rozmieszczeniem i wybudowaniem nowych przystanków, zaplanowaniem nowych tras i godzin jazdy autobusów mogę Państwu przekazać, że ruszamy z nową odsłoną miejskiej komunikacji publicznej. Co istotne jest ona efektem zgłaszanych przez mieszkańców postulatów, propozycji i próśb. Mam świadomość, że nie wszystkie z nich z różnych względów udało się wdrożyć, ale wierzę że w dużej mierze pokrywają się z potrzebami iławian i iławianek. Proszę też pamiętać, że od wielu miesięcy funkcjonuje w Iławie bilet czasowy, który umożliwia pasażerom przesiadki pomiędzy autobusami różnych linii bez konieczności kupna dodatkowego biletu - mówi burmistrz.

Jest jeszcze kilka dni do wprowadzenia. Wszelkie uwagi lub sugestie w zakresie rozkładu jazdy można kierować do Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie pod nr. tel. 89 648 48 25 lub mailowo na adres zkm@zkm.ilawa.pl

6 tras dla podróżujących

Do dyspozycji mieszkańców oddanych zostanie 6 tras, których przebieg prezentujemy poniżej.

Linia nr 1

Będzie przebiegała od Dworca Głównego PKP, przez ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego i ul. Mikołaja Kopernika, centrum miasta do Osiedla Piastowskiego.

Autobusy zatrzymają się na nowo wybudowanych przystankach na ul. Kopernika oraz Oś. Piastowskim.

Od poniedziałku do piątku pasażerowie będą mieli do dyspozycji 15 kursów. Ponadto część z nich dotrze do ul. Piaskowej (9 w dni robocze, 6 w soboty oraz 5 w niedziele). W rozkładzie jazdy będą one specjalnie oznaczone.

Obecnie w ciągu tygodnia i w soboty kursują 3 takie autobusy, zaś w niedziele 2. Potrojenie liczby przejazdów jest odpowiedzią na prośby i postulaty zgłaszane przez mieszkańców, którzy apelowali o łatwiejszy dostęp do cmentarza zlokalizowanego w tej części Iławy.

linia1 zkm ilawa

i

Autor: UM Iława Link: Kliknij by powiększyć

Linia nr 2

Linia ta będzie łączyła Lipowy Dwór, w zależności od wyboru autobusu, z ul Wojska Polskiego (przystanek między wiaduktami), Dworcem Głównym PKP lub ul. Długą. Popularna „dwójka” pojedzie zatem trasą, która nie uległa żadnym modyfikacjom.

linia2 zkm ilawa

i

Autor: UM Iława Link: Kliknij by powiększyć

Linia nr 3

Trasa „trójki” będzie jak dotychczas wiodła od Dworca Głównego PKP lub ul. Długiej do Nowej Wsi. Przy czym część autobusów będzie kończyła swój kurs na przystanku zlokalizowanym przy ul. Księżnej Dobrawy.

Nowością w tym przypadku będzie wjazd autobusów w Oś. Piastowskie poprzez ul. Zieloną (przystanek) oraz wjazd w ul. Księżnej Dobrawy. Utworzono nowe przystanki umożliwiające dzieciom swobodniejszym dostęp do autobusów. Mieszkańcy Iławy wielokrotnie postulowali o takie rozwiązania. Oś. Piastowskie uzyska lepsze skomunikowanie przy jednoczesnym podwyższeniu poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

linia3 zkm ilawa

i

Autor: UM Iława Link: Kliknij by powiększyć

Linia nr 4

Autobusy tej linii będą kursowały od Dworca Głównego PKP lub ul. Długiej przez ul. 1 Maja, centrum miasta i ul. Kościuszki, nowe przystanki zlokalizowane przy Al. Jana Pawła II (na wysokości przychodni Rodzina) do Osiedla Dąbrowskiego.

Zmiana ta jest podyktowana sygnałami ze strony seniorów, osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi. Wybudowane zatoczki autobusowe zostały zlokalizowane znacznie bliżej przychodni, o co od lat zabiegali jej pacjenci.

linia4 zkm ilawa

i

Autor: UM Iława Link: Kliknij by powiększyć

Linia nr 5

Będzie łączyła Dworzec Główny PKP lub ul. Długą z ul. Sienkiewicza. Trasa będzie biegła przez ul. 1 Maja, centrum miasta, ul. Konstytucji 3 Maja do końca ul. Sienkiewicza.

linia5 zkm ilawa

i

Autor: UM Iława Link: Kliknij by powiększyć

Linia nr 7

Będzie przebiegała od Nowej Wsi w kierunku Kamienia Dużego, następnie ul. Zalewską, ul. Dąbrowskiego, centrum miasta, ul. Sobieskiego, ul. Smolki, ul. Wiejską w kierunku basenu oraz ul. Niepodległości i ul. Ostródzką wracając do Nowej Wsi.

linia7 zkm ilawa

i

Autor: UM Iława Link: Kliknij by powiększyć

Uwzględnione zmiany są pokłosiem długoletnich postulatów i sygnałów zgłaszanych przez mieszkańców Iławy. Staraliśmy się, w miarę możliwości, wyjść im naprzeciw. Stąd nowe przystanki, trasy i częstotliwości kursów. Na wniosek mieszkańców uruchamiamy również przystanki umiejscowione obok szpitala i siedziby starostwa, które dotychczas nie były wykorzystywane. Pragnę zaznaczyć, że okres pierwszych 2-3 miesięcy będzie czasem kiedy będziemy bacznie przyglądali się wprowadzonym zmianom i dokonywali ewentualnych modyfikacji – komentuje prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie Roman Smoliński.

Przypominamy o możliwości zakupu atrakcyjnych cenowo karnetów 6-przejazdowych, a także o udogodnieniu w postaci zakupu biletów przy pomocy aplikacji mobilnych SkyCash i moBILET dostępnych m.in. w sklepie GooglePlay.

Kupno biletu można również zrealizować za pośrednictwem aplikacji bankowych.

AKTUALIZACJA

Jak potwierdziły nam władze miasta, autobusy w osiedle Gajerek wjadą, gdy pojawią się zamówione już dwa mniejsze autobusy. Te mają do Iławy przyjechać w maju lub czerwcu. Wtedy zostanie uruchomiona linia numer 4 przez ulice Gdańską i Grudziądzką.

Wszystkie artykuły o ZKM Iława: