Przetestowali nowy, ekologiczny autobus. Miałby jeździć po iławskim gajerku [AUDIO]

2021-06-09 14:22

Władze Iławy otrzymały ponad 4 miliony dofinansowania na rozbudową lokalnej komunikacji. Pieniądze mają pójść m.in. na stworzenie nowej linii autobusowej na osiedlu Gajerek i osiedlu Piastowskie. Miałby tam jeździć mniejsze elektryczne autobusy.

Bez hałasu i spalin. Tak porusza się autobus elektryczny zaprezentowany w Iławie. - Jest to pierwszy w pełni polski autobus tego typu - mówi Marcin Zawadzki z firmy ARP E-Vehicles.- Zaprojektowany przez nas od zera. Powstał w naszej firmie w Solcu Kujawskim pod Bydgoszczą. Różni się od innych tego typu autobusów tym, że baterie ma zamontowane pod podłogą, między osiami. Dzięki temu środek ciężkości jest bardzo nisko, a autobus bardzo dobrze się prowadzi, może zabrać więcej pasażerów i zużywać mniej energii.Autobus bardzo się spodobał podczas jazdy testowej. Chwalono ciszę i komfort jazdy. Jeśli wszytko dobrze pójdzie takie dwa takie pojazdy pojawią się na iławskich ulicach w przyszłym roku.

Więcej o nowym autobusie posłuchacie w rozmowie z Marcinem Zawadzkim. Rozmawiał z nim Dawid Jakubowski.

Test autobusu elektrycznego PILEA w Iławie

i

Autor: djk
Marcin Zawadzki z firmy ARP E-Vehicles o testowanym w Iławie autobusie elektrycznym

QUIZ. Król czy tylko władca Polski? Do jakiej dynastii należał? Piastowie, Jagiellonowie i inni

Pytanie 1 z 15
Kim był Mieszko I?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl