policja jesień

i

Autor: kwp olsztyn zdjęcie ilustracyjne

Wszystkich Świętych

Zmiana organizacji ruchu przy cmentarzach w Iławie. Dodatkowe linie autobusowe

2023-10-31 13:01

Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to wzmożony ruch na ulicach naszego miasta, a zwłaszcza w rejonie cmentarzy komunalnych. Apelujemy do mieszkańców i przyjezdnych, aby w miarę możliwości poruszali się w tych dniach na pieszo i zostawili auto przy swoim miejscu zamieszkania lub na terenie ogólnodostępnych parkingów.

Warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Tym bardziej, że ZKM wprowadza na ten czas dodatkowe kursy w kierunku cmentarzy. Zadbajmy o kulturę jazdy i przemieszczania się tak, aby każdy z nas mógł to święto przeżyć z należnym szacunkiem.

Procesje na iławskich cmentarzach, wtedy będą największe korki:

  • o 14:00 na cmentarzu przy ul. Ostródzkiej,

  • o 15:00 na ul. Piaskowej,

  • o 16:00 na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego.

Zmiana organizacji ruchu drogowego w Iławie

Z uwagi na bezpieczeństwo ruchu pieszego i samochodowego, w obrębie cmentarza komunalnego przy ulicy Ostródzkiej w Iławie, 31 października 2023 r. około 18:00 zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu drogowego w związku ze świętem „Wszystkich Świętych”.

Zmiana organizacji ruchu będzie polegała na tym, że:

  1. W pasie drogowym drogi krajowej nr 16 po stronie marketu Media Expert w kierunku ciągu ulic Kościuszki i Niepodległości będzie ustawiony znak B-21 (zakaz skręcania w lewo).
  2. Przy mostku na rzece Iławce po stronie młyna będzie ustawiony znak B-22 zakaz skręcania w prawo).
  3. Na drodze dojazdowej do cmentarza z ul. Ostródzkiej będzie ustawiony znak B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach).
  4. Na drodze dojazdowej do ul. Ostródzkiej za parkingiem dolnym przy ogródkach działkowych będzie ustawiony znak B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach) z zaporą drogową pojedynczą szeroką U-20b.
  5. Pod znakami B-21, B22 i B-1 będą umieszczone tabliczki z napisem „Nie dot. dzierżawców terenu, dojazdu do posesji i pojazdów służb miejskich"
  6. Dojazd do parkingu dolnego przy ogrodach działkowych zostanie zapewniony od ul. Rzemieślniczej.

Przywrócenie pierwotnej organizacji ruchu drogowego odbędzie się 03.11.2021 około 7:00.

W CELU DOTARCIA NA CMENTARZE W IŁAWIE W TYM OKRESIE, ZALECANY JEST RUCH PIESZY LUB ŚRODKAMI KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ.

Autobusowe linie specjalne na Wszystkich Świętych w Iławie

Zakład Komunikacji Miejskiej w Iławie w dniach 31 PAŹDZIERNIKA i 1-2 LISTOPADA wprowadza linie specjalne:

autobusy ilawa na 1 listopada

i

Autor: ZKM Iława

Więcej policji na Wszystkich Świętych, która będzie dbała o bezpieczeństwo

W tym roku wzmożone działania z okazji Wszystkich Świętych zaplanowane zostały w okresie już od 31 października do 2 listopada, a więc od wtorku do czwartku włącznie. Już we wtorek policjanci drogówki w całym kraju rozpoczną działania prewencyjno – kontrolne związane z przypadającym na początku listopada świętem. W związku z wolnym od pracy świątecznym dniem, wiele osób wykorzysta go, by odwiedzić swoich bliskich w różnych miejscach.

Żeby wzmożony ruch nie spowodował utrudnień na drogach oraz większej liczby zdarzeń drogowych w wyniku masowego przemieszczania się osób, policjanci umundurowani i nieumundurowani, wspierani przez przedstawicieli innych służb, będą dbać o spokojny przebieg tych dni i będą służyć pomocą tam, gdzie będzie ona potrzebna.

W zeszłym roku…

Podczas działań „Wszystkich Świętych 2022” na drogach Warmii i Mazur w dniach 31.10.-02.11.2022 policjanci odnotowali 7 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły, a 5 zostało rannych. Byli wzywani też do 111 kolizji drogowych, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 24 nietrzeźwych kierujących.

Policja na drogach

Na głównych trasach na Warmii i Mazurach, na drogach dojazdowych do miast oraz w okolicach wszystkich cmentarzy, każdego dnia działań „Wszystkich Świętych 2023” około 200 policjantów komórek ruchu drogowego w regionie, wspomaganych przez innych funkcjonariuszy, zadba o porządek w ruchu drogowym i bezpieczeństwo podróżujących. Kierowcy jednak muszą pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności to oni sami odpowiadają za bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Uwaga policjantów skupi się na eliminowaniu utrudnień w ruchu drogowym poprzez jego upłynnianie, szczególnie w miejscach, gdzie wprowadzona została tymczasowa zmiana organizacji ruchu oraz objęcie nadzorem głównych ciągów dróg w okresie występowania wzmożonego natężenia ruchu pojazdów.

Ważne! Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami oraz osób pieszych, aby przypomnieli sobie co oznaczają sygnały i polecenia wydawane przez policjantów oraz osoby uprawnione do kierowania ruchem i zwracali na nie uwagę, stosując się do wydawanych poleceń. W wielu miejscach, w celu upłynniania ruchu, policjanci będą podejmowali ręczną regulację, dlatego ważnym jest aby te podstawowe zasady zostały przez uczestników ruchu drogowego odświeżone.

Zabezpiecz dom przed wyjazdem

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił. Nie dajmy okazji złodziejom i włamywaczom, którzy mogą chcieć wykorzystać naszą nieobecność w domu.

Uważaj na cmentarzu

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy ile pieniędzy mamy przy sobie. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby. Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Policjanci są przygotowani do tego, by pomagać i chronić. Dlatego jeżeli ktoś zauważy jakiś niepokojący sygnał lub osobę, której zachowanie wzbudzi niepokój, należy o tym poinformować policjantów, którzy będą w okolicy lub zadzwonić na numer alarmowy 112.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

QUIZ. Kochasz Bałkany? Udowodnij! Trudny test historyczno-geograficzno-kulinarny

Pytanie 1 z 13
Chcąc skonsumować burek (ew. byrek) na Bałkanach należy udać się do...