autobus wiosna iława 2023

i

Autor: djk Kursowanie autobusów w Iławie - autobus linii numer 2 na ulicy Dąbrowskiego

Komunikacja miejska

Kursowanie autobusów w Iławie w okresie majówki 2023

2023-04-28 12:16

Nadciąga bardzo wydłużony weekend! Dla tych, którzy mogą wziąć wolne, szykuje się weekend przedłużony o dodatkowe nawet 3 dni! Sprawdzamy jak będzie kursowała w majówkę komunikacja miejska i autobusy ZKM Iława.

Majówka w roku 2023 wypada następująco:

1 maja - poniedziałek - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy (Święto Pracy)

Międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. 

Historyczną uchwałę o świętowaniu 1 maja we wszystkich krajach i corocznych manifestacjach w tym dniu powziął I Kongres II Międzynarodówki zwołany w Paryżu 14 lipca 1889. Uchwała ta miała na celu przede wszystkim wzmożenie walki o realizację 8-godzinnego dnia pracy i jednocześnie podkreślenie wspólnoty interesów międzynarodowego proletariatu. Apel Kongresu Paryskiego natrafił na podatny grunt w całej Polsce, we wszystkich trzech zaborach. Ten dzień jest ustawowo wolny od pracy. Więcej o tym dniu

2 maja - wtorek - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy. Więcej o tym dniu.

3 maja - środa - Święto Narodowe Trzeciego Maja

Polskie święto państwowe obchodzone 3 maja ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. W okresie zaborów Polski obchodzenie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto, byli karani. Na przykład za złożenie bukietu fiołków w rocznicę Konstytucji 3 maja w 1892 tajna policja rosyjska aresztowała w Warszawie nauczyciela Stanisława Mieczyńskiego, po czym wysłano go za ten czyn na trzyletnią zsyłkę do Odessy. Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja były organizowane także w skupiskach Polonii, m.in. w Chicago. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Więcej o tym dniu.

Kursowanie autobusów w Iławie w majówkę 2023

Jak już wyżej wspomnieliśmy 1 i 3 maja są dniami świątecznymi i wolnymi od pracy. Autobusy ZKM Iława w te dni kursować będą według rozkładu "na niedziele i święta".

2 maja nie jest dniem świątecznym i wolnym od pracy. Jak informuje Zakład Komunikacji Miejskiej w Iławie - tego dnia wypatrujcie autobusów według kursowania "w soboty".

Aktualny rozkład jazdy znajdziecie TUTAJ

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Komfortowo na niedzielną mszę świętą. Proboszcz z Lublina zatroszczył się o wygodę parafian

Quiz. Kulinarne fakty i mity

Pytanie 1 z 10
Jak należy obierać ogórki, aby nie były gorzkie?