Kobieta bilety komuniakacja miejska

i

Autor: Jan Vašek - Pixabay

Bilety elektroniczne na iławskie autobusy już w obu aplikacjach [WIDEO]

2020-08-03 13:57

Bilety elektroniczne na przejazd iławskimi autobusami można kupować już od jakiegoś czasu. Od 1 sierpnia wprowadzono jednak bilety czasowe. Sprawdzamy czym różnią się aplikacje do ich zakupu.

SkyCash Poland S.A. z Warszawy (SkyCash) oraz Mobile Traffic DATA Sp. z o. o. z Poznania (moBILET) te dwie firmy, od 1 maja 2020 r. obsługują system sprzedaży biletów autobusowych ZKM Iława za pomocą aplikacji w telefonach. Aplikacje te cieszą się sporym zainteresowaniem.

Teraz po wejściu w życie uchwały iławskiej Rady Miejskiej jednorazowe bilety na przejazd jednym autobusem, zastąpiły bilety czasowe, można je kupić przed podróżą za pomocą tych samych aplikacji. Zarówno aplikacja SkyCash jak i moBILET dostępne są za darmo.

Skonfigurowanie aplikacji zajmuje chwilę, zalecamy ich pobranie i ustawienie na spokojnie w domu, a nie tuż przed pierwszym kursem autobusem.

Czym się różnią aplikacje?

Wyglądem i możliwościami. Przetestowaliśmy obie.

 • Obie umożliwiają opłacanie biletów komunikacji miejskiej i parkomatów.
 • Jeśli planujecie jeździć jedynie miejskim autobusem, bardziej sprawdzi się w waszym przypadku moBILET.
 • Jeśli zdarza wam się kupować bilety kolejowe (Intercity, Warszawska Kolej Dojazdowa, PKP SKM Trójmiasto, POLREGIO, Koleje Śląskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Wielkopolskie, Koleje Mazowieckie, Koleje Dolnośląskie, Arriva) bilety lotnicze LOT, Taksówki, Autostrady, bilety autokarowe - to niezbędna jest aplikacja SkyCash, bo moBILET umożliwia zakup biletu jedynie na podróż pociągami: Arriva RP, SKPL i Żuławskimi Kolejami Dojazdowymi.

Oczywiście nikt nie zabroni wam zainstalowania obu i korzystanie w zależności od potrzeb.

Polecamy spięcie aplikacji z kartą płatniczą, dzięki czemu nie trzeba zasilać wcześniej wirtualnego portfela funduszami-płacicie faktyczną kwotę za bilety.

Jak to wygląda w praktyce?

Pierwszym krokiem jest ściągnięcie aplikacji na telefon i rejestracja. Do tego niezbędny będzie telefon lub inne urządzenie mobilne z dostępem do Internetu.

Drugi krok to zakup biletu. Na końcu wybór płatności, autoryzacja i gotowe!

Sprawdzamy czy można już kupić elektroniczne bilety ZKM w Iławie
cennik biletów zkm iława1

i

Autor: UM Iława
 • Bilety ważne są od daty i godziny zakupu na określony czas w zależności od rodzaju biletu.
 • Bilet kupujemy przed wejściem do pojazdu.

cennik biletów zkm iława2

i

Autor: UM Iława

Dane do biletu sieciowego:

 • imię i nazwisko,
 • rodzaj biletu,
 • ważny od (jeżeli ma być ważny od dnia dzisiejszego – godzina zakupu).

Bilety ważne są od wybranej z kalendarza daty (i godziny) ważności biletu na określony czas w zależności od rodzaju biletu. Bilet normalny ważny będzie z dokumentem potwierdzającym tożsamość (ze zdjęciem). Kupując bilet ulgowy dodatkowym dokumentem będzie potwierdzenie uprawnienia do przejazdów ulgowych.

Co jest ważne przy korzystaniu z aplikacji?

Musimy pamiętać, że zakup biletu elektronicznego jest równoznaczny ze skasowaniem tradycyjnego biletu jednorazowego lub posiadaniem tradycyjnego biletu sieciowego, dlatego też należy dokonać tej czynności PRZED wejściem do pojazdu.

 • Zakup biletu po wejściu do pojazdu lub w trakcie kontroli jest równoznaczny z brakiem biletu.
 • Przed wejściem do autobusu musimy upewnić się, że jesteśmy zalogowani do aplikacji i mamy dostęp do Internetu.
 • W razie braku dostępu do sieci komórkowej należy kupić bilet tradycyjny.
 • Bilet będzie ważny tylko z urządzeniem, na które został kupiony.
 • Bilet jest ważny tylko w zapisie elektronicznym w telefonie, wydruki nie są honorowane podczas kontroli.

Jak wygląda kontrola?

Podczas kontroli należy pokazać bilet elektroniczny na swoim urządzeniu. Na ekranie telefonu wyświetlą się wprowadzone przy zakupie parametry m.in. rodzaj biletu, data i godzina zakupu biletu jednorazowego, imię, nazwisko i data ważności biletu sieciowego.

Kontrola polegać będzie na weryfikacji tych parametrów i potwierdzeniu dokumentów tożsamości i uprawnień do biletów ulgowych. Bilety zakupione przez aplikacje SkyCash i moBILET nie różnią się cenowo od tych w wersji papierowej.

Głównym założeniem systemu jest duża wygoda jego stosowania. Użytkownik nie musi martwić się brakiem drobnych na bilet, szukaniem czynnych (różne godziny otwarcia) punktów sprzedaży biletów. Istotny jest także czas zakupu, który ogranicza się do zaledwie kilku sekund, co dla osób korzystających stosunkowo często z transportu miejskiego jest dodatkową zaletą systemu.

Po Iławie już zaczęły kursować nowoczesne i ekologiczne autobusy od Solaris Bus&Coach. To 7 niskoemisyjnych, niskopodłogowych autobusów Urbino 10,5. oraz 2 autobusy Urbino 12 Hybryd.

Ennio Morricone, John Williams, a może Vangelis - kto jest najlepszym kompozytorem muzyki filmowej? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Który z kompozytorów jest znany ze współpracy z reżyserem Sergiem Leonem?