samorzad

i

Autor: UM Iława

Mieszkania

Iława przystąpiła do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

2023-10-25 15:22

Zastępca burmistrza Krzysztof Portjanko wraz z samorządowcami z terenu województwa warmińsko – mazurskiego złożył podpis na akcie erekcyjnym powołującym do życia spółkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Krajowy Zasób Nieruchomości „Pojezierze”.

- W sierpniu tego roku złożyłem do Rady Miejskiej w Iławie wniosek o zatwierdzenie  uchwały w spr. objęcia udziałów w SIM. Iława, będąc jej członkiem ma możliwość pozyskania dotacji rządowej w wysokości 3 mln złotych. – mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. - Rada podjęła uchwałę, w której wyraziła zgodę na utworzenie spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Pojezierze w Elblągu.  Ma ona w przyszłości wybudować m.in. w Iławie mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Teraz w Elblągu przedstawiciele 10 samorządów w obecności  Wicewojewody Warmińsko-Mazurskiego  Piotra Opaczewskiego, złożyli podpisy na akcie erekcyjnym powołując tym samym  trzecią Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową na Warmii i Mazurach SIM KZN Pojezierze. Od teraz do SIMów należy 46 samorządowców.

Do SIM KZN „Pojezierze”  oprócz miasta Iława przystąpiły także: Tolkmicko, Węgorzewo, miasto Bartoszyce, miasto Lubawa, gmina wiejska Braniewo, Orneta, gmina wiejska Lidzbark Warmiński Rybno oraz Radzyń Chełmiński z województwa kujawsko-pomorskiego. W powyższych miejscowościach w ciągu najbliższych lat ma powstać około 500 nowych mieszkań na wynajem.

Czym jest SIM?

SIM to Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.  Powstała ona w odpowiedzi na rosnące potrzeby mieszkaniowe. Trudności z zakupem własnego mieszkania (brak zdolności kredytowej)  lub niewystarczające fundusze na wynajem z rąk prywatnego właściciela to częste problemy, które rozwiązać może spółka powołana przy wsparciu Krajowego Zasobu Nieruchomościami. SIM-y to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania społeczne. Udostępniają one mieszkania pod wynajmem z niższym czynszem (w porównaniu do obecnych cen rynkowych) z możliwością ich  wykupu.

Co oznacza przystąpienie Iławy do SIM?

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Iławy, którzy mają trudności w zakupie mieszkania, podjęliśmy decyzję o przystąpieniu  do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Pojezierze. Oznaczać to będzie lepszy dostęp do mieszkań dla iławianek i iławian, a więc istotnie poprawi jakości ich życia.- komentuje burmistrz Dawid Kopaczewski 

SIM oznacza m.in.:

  • możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu,
  • nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym,
  • możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).
Marcin Dubiel ogłosił odejście z Internetu?! Jego słowa dają do myślenia!

Jak nazywali się przyjaciele tych bajkowych bohaterów?

Pytanie 1 z 13
Konik polny, przyjaciel Pszczółki Mai to?