kaczka zima

i

Autor: pixabay.com

Postawią kolejny automat dla ptaków w Iławie. Łabędziom czy kaczkom pokarmu nie zabraknie

2021-02-16 11:49

Kaczkomat to urządzenie z którego za przysłowiową złotówkę, można pobrać pokarm do karmienie ptaków. Jedno takie urządzenie od kilku lat funkcjonuje z powodzeniem nad Małym Jeziorakiem, przy galerii handlowej. Wkrótce stanie w Iławie drugie i wiemy już gdzie.

Dystrybutor z pokarmem dla ptactwa, (u nas "kaczkomat"), nie jest obsługiwany przez ratusz - wyjaśnia Julia Bartkowska z Urzędu Miasta Iława. - Są to urządzenia prywatne. Od kilku lat funkcjonuje kaczkomat nad Małym Jeziorakiem, a niedawno do naszego urzędu wpłynął wniosek o możliwość dzierżawy gruntu miejskiego pod kolejne urządzenie tego typu.

Po dopełnieniu wszelkich formalności, tym razem nie "Kaczkomat", a "Ptasi Bufet" - stanie nad rzeką Iławką, przy ścieżce pieszo-rowerowej. - Mimo że automaty będą w Iławie obecnie tylko dwa, to zachęcamy mieszkańców do samodzielnego dokarmiania ptaków, oczywiście odpowiednimi produktami, takimi jak np.: kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, dyni, czy też gotowe mieszanki nasion, pamiętając przy okazji, aby pokarm wysypywać nie na ciągach komunikacyjnych, tylko na lądzie, nad brzegiem wody - podsumowuje urzędniczka.

Ostróda też dba o ptaki

W Ostródzie działa nad brzegiem jeziora Drwęckiego aż 5 "Ptasich Bufetów", dodatkowo władze miasta zobowiązały się finansować codzienne dokarmianie ptaków w okresie największych mrozów. Na razie do końca lutego z opcją przedłużenia na marzec. Zajmuje się już tym 7 lokalnych kół łowieckich.

Czekamy więc na dostawienie w Iławie do Kaczkomatu również Ptasiego Bufetu, a do tego czasu możecie dokarmiać ptaki i nad Jeziorakiem i nad rzeką Iławką również resztkami z obiadów, ugotowanymi warzywami czy obierkami.

Pamiętajcie tylko by nie wyrzucać pokarmu na chodniki.

QUIZ. Możesz być w szoku, że ludzie TO UPRAWIAJĄ! Zmierzysz się z pytaniami o TE dyscypliny sportu?

Pytanie 1 z 15
Hokej. Jak się okazuję w tę dyscyplinę można grać nie tylko na lodzie czy trawie, ale również na… dnie basenu! Jak długo trwa taki mecz?
Weterynarz leczy owce muzyką