jeziorak zima

i

Autor: UM Iława

Jeziorak zamarzł. Zanim wejdziesz na lód przeczytaj!

2021-02-09 14:03

Zamarznięty staw czy jezioro pobudza wyobraźnię nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Ale lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku - piszą iławscy policjanci.

Przebywanie na zamarzniętych zbiornikach wodnych nawet podczas dużego mrozu nie daje nam pewności bezpieczeństwa. Gdy temperatury dobowe znacznie się wahają, w dzień temperatura jest dodatnia lód traci swoją grubość i strukturę. Poruszanie się po nim może zakończyć się tragicznie.- Ujemne temperatury powodują, że stałe zbiorniki wodne zamarzają. Taki stan rzeczy sprzyja do urządzania ślizgawek i zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych - mówi Joanna Kwiatkowska z iławskiej policji. - Należy pamiętać o tym, że lód jest bardzo zdradliwy, bo trudno ocenić jego grubość. W każdym momencie może się załamać. Dlatego zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i pamiętajmy, że poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie!

Bezwzględnie też powinno unikać się samodzielnego przebywania na zamarzniętym zbiorniku. Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek. Pamiętajmy, że w przypadku załamania się lodu przy niskich temperaturach nawet w kilka minut dochodzi do wychłodzenia organizmu, utraty przytomności i śmierci.

- Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży, by przestrzegali swoje pociechy przed takimi zabawami - kontynuuje rzecznik. - Wędkarze, którzy łowią w przeręblach też powinni doposażyć się w odpowiedni ubiór oraz przyrządy, które w czasie załamania lodu pomogą wydostać się z wody.

Quiz: Prawda, czy fałsz? Znasz odpowiedzi na te pytania? Są dziecinnie proste!

Pytanie 1 z 10
Bykom nie przeszkadza kolor czerwony.
Driftował po zamarzniętej rzece. Obok bawiły się dzieci!