Wojsko na ulicach Iławy! To rekonstruktorzy stanu wojennego [AUDIO]

2020-12-14 13:48

13 grudnia 2020, to kolejna, już 39 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Grupa inscenizacyjna pod dowództwem Michała Rydzewskiego, przypomniała iławianom o kolejnej, ważnej dacie z kartek kalendarza.

W minionych latach pojawiały się w Iławie dzięki rekonstruktorom koksowniki, stare pojazdy i inne symbole dawnych czasów.

W tym roku jedynie spacerowali po ulicach Iławy w tradycyjnych mundurach z odtwarzanego okresu. Pandemia przeszkodziła rekonstruktorom w tym, by jeszcze bardziej uczcić pamięć tej historycznej daty.

- To rocznica bardzo smutna i kontrowersyjna, a nawet nie dająca się jednoznacznie ocenić. Przypominamy o tych wydarzeniach, by kolejne pokolenia o tej dacie nie zapomniały. Absolutnie nie chodzi tu o gloryfikację wojska i ich działań, a o pamiętanie tych wydarzeń, by nie dopuścić do ich powtórki - mówią rekonstruktorzy.

Jak nam powiedzieli, akurat wydarzenia stanu wojennego jest im łatwo odtworzyć, bo nie muszą między innymi wiekiem udawać starszych osób. W stanie wojennym uczestniczyli bardzo młodzi ludzie, także studenci czy maturzyści. Posłuchajcie dłuższej rozmowy:

Posłuchaj Więcej: Iławscy Rekonstruktorzy o stanie wojennym, rekonstrukcji i planach na 2021 rok

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Sonda
Czy pamiętasz wprowadzenie stanu wojennego?
Fatalne doniesienia! Chodzi o wiek emerytalny. Ludzie mogą czuć się oszukani