papiez rower

i

Autor: zdj.archiwalne Jan Paweł II, jeszcze jako ks. Karol Wojtyła, uwielbiał podróżować rowerem wraz z przyjaciółmi.

Wybierz się na wycieczkę

W niedzielę z Iławy ruszy 19 Rajd Papieski. Uczestnicy odwiedzą Gizerek

2023-03-22 16:02

Rowerzystów małych i dużych, tych zafascynowanych Jeziorakiem, relaksujących się krajobrazem i oczarowanych ciekawostkami związanymi z pobytem na iławskiej ziemi ks. kard. Karola Wojtyły - późniejszego papieża św. Jana Pawła II zapraszamy 26. marca 2023 roku do udziału w 19. Rajdzie Papieskim w hołdzie św. Janowi Pawłowi II.

Rajd organizowany pod patronatem Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego na szlaku Iława - Gizerek - Iława odbędzie się na dwóch trasach. O godzinie 9:37 z parkingu obok iławskiego amfiteatru nad Jeziorakiem wystartuje grupa MAXI na dystansie 80 kilometrów w tempie 20 km/h (wokół Jezioraka), a o godzinie 12:00 swoją przygodę rozpocznie grupa RODZINNA na dystansie 27 kilometrów w tempie 12 km/h (szlakiem Kalwarii Papieskiej Pojezierza Iławskiego).

Ciekawostka:

Wieś Jezierzyce, zwana potocznie „Gizerkiem”, położona jest na prawym brzegu Jezioraka. To właśnie tu 28 lipca 1973 roku, kardynał Karol Wojtyła, a dziś Błogosławiony Papież Jan Paweł II, gościł u swego kolegi z lat seminaryjnych księdza Stanisława Grabowskiego, ówczesnego proboszcza parafii Rudzienice. Wtedy w Jezierzycach, w malowniczo położonym domu, ksiądz Grabowski zorganizował wakacyjną kapliczkę dla turystów m.in. z Makowa i Jażdżówek.

W 1999 roku na Gizerku zbudowano kaplicę upamiętniająca pobyt w tym miejscu Jana Pawła II.

Napis na tablicy głosi:

PAPIEŻ JAN PAWEŁ IIKAROL KARDYNAŁ WOJTYŁA28 LIPCA 1973MODLIŁ SIĘ W TYM MIEJSCUUFUNDOWALI W ROKU 1999KS. A. OLSZEWSKI I WIERNI

plakat

i

Autor: arch. organizatora
Plaga szczurów we Wrocławiu. Ten tłuścioch pływał w toalecie pani Renaty

Jak dobrze znasz polskie seriale lat 2000.? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Kto wcielał się w rolę Rysia w serialu "13 Posterunek 2"?