iława miasto centrum ulice

i

Autor: djk

SONDA ULICZNA: Iławianie o stanie służby zdrowia i IKP [AUDIO]

2020-09-29 14:11

Od kilku tygodni na językach mieszkańców Iławy jest dostępność (a w zasadzie brak dobrej dostępności) do POZ, czyli Podstawowej Opieki Zdrowotnej i dwóch dużych ośrodków zdrowia - Rodzina i Zdrowie. W iławskim Urzędzie Miasta pojawili się przedstawiciele tych ośrodków, by przybliżyć władzom i mieszkańcom w czym według nich tkwi problem, teraz o zdanie pytamy mieszkańców.

Według opinii kierowników przychodni, za bałagan w lokalnej służbie zdrowia odpowiada kilka rzeczy.

  • Przede wszystkim przerzucenie przez polski rząd na POZ-ty dodatkowej pracy i organizację jej tak, że przy obecnych zasobach kadrowych nie są w stanie jej sprostać.
  • Winna jest też lokalna polityka kilku kadencji władz miasta, niesprzyjająca szkoleniu i zatrzymywaniu w Iławie młodych lekarzy.
  • Wreszcie winni również są niezdyscyplinowani mieszkańcy, którzy blokują telefoniczną rejestrację i dzwonią po wystawienie recept, a potem po uzyskanie ich numerów, zamiast korzystać z IKP

Postanowiliśmy spytać samych mieszkańców Iławy, jak oceniają korzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy rodzinnych w Iławie w ostatnim czasie. Wypowiedzi zbierał nasz reporter Wiesław Raczkowski, posłuchajcie:

Posłuchaj więcej: Mieszkańcy Iławy o sytuacji w lokalnej służbie zdrowia

Lekarze przekonują, że jednym z głównych powodów, dla których jest wykonywanie nawet kilkuset prób połączeń zanim uda się nam dodzwonić do rejestracji jest ogromna ilość wykonywanych telefonów przez osoby dzwoniące jedynie po recepty. Dodają, że obsługa ich powinna się odbywać nie telefonicznie, a przez kanał do tego stworzony przez organy rządowe - Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Sprawdzamy więc czy mieszkańcy wiedzą co to jest IKP i czy chociaż aktywowali w systemie swoje konto:

Posłuchaj więcej: Mieszkańcy Iławy o Internetowym Koncie Pacjenta
Sonda
Jak oceniasz pracę lekarzy w dobie epidemii koronawirusa?
Policyjny pościg w Olsztynie