Porwali i torturowali dwóch mężczyzn z Lubawy i okolicy

2021-11-22 12:14

Pięć aresztów oraz dozór policyjny - takie środki zapobiegawcze zostały zastosowane wobec 6 mężczyzn. Mieszkańcy powiatu nowomiejskiego pozbawili wolności dwie osoby, znęcali się nad nimi, grozili im. Posiadali narkotyki.

Do zdarzenia doszło pod koniec października 2021 roku. Iławscy policjanci zostali poinformowani o porwaniu. Pokrzywdzony oświadczył, że gdy szedł jedną z lubawskich ulic, podjechał do niego znajomy swoim samochodem i kazał mu wsiąść do auta, co mężczyzna uczynił.

W pojeździe tym znajdowały się inne osoby, które grożąc przedmiotem przypominającym broń kazały mu oddać telefon i włożyć głowę między kolana. Jak oświadczył pokrzywdzony, po kilkudziesięciu minutach znaleźli się w lesie. Następnie sprawcy przywiązali go do drzewa i zaczęli bić. Po pewnym czasie pokrzywdzony został przewieziony w bagażniku do garażu znajdującego się na terenie powiatu nowomiejskiego. W pomieszczeniu tym mężczyzna został ponownie pobity i strzelano do niego z wiatrówki.

Okazało się wtedy, że był tam również drugi pokrzywdzony, który został do garażu przywieziony przez innego ze sprawców. Mieszkaniec powiatu nowomiejskiego także został pobity i sprawcy strzelali do niego z wiatrówki w brzuch i nogi. Następnie zawiesili go na łańcuchu przyczepionym do sufitu, dalej bijąc i rażąc prądem z paralizatora. Po chwili jednego z mężczyzn zapakowali do bagażnika i wywieźli do lasu, każąc mu już dalej sobie radzić samemu, a drugiego z pokrzywdzonych sprawcy wypuścili z garażu mówiąc, aby szybko uciekał.

Policjanci podczas prowadzonego postępowania zabezpieczyli zapis z kamer monitoringu oraz ustalili grupę osób mającą związek z pozbawieniem wolności dwóch mężczyzn. Funkcjonariusze przesłuchali świadków, a następnie zatrzymali sześciu mieszkańców powiatu nowomiejskiego.

Usłyszeli oni łącznie 9 zarzutów m.in. bezprawnego i ze szczególnym udręczeniem pozbawiania wolności, gróźb karalnych, posiadania narkotyków, a także uszkodzenia ciała. Na podstawie zgromadzonych materiałów, sąd zastosował wobec pięciu mężczyzn tymczasowy areszt. Mieszkańcy powiatu nowomiejskiego w wieku 18 - 24 lata najbliższe trzy miesiące spędzą w więzieniu. Natomiast wobec 21-latka prokurator zastosował dozór. Mężczyzna musi trzy razy w tygodniu stawiać się w jednostce policji, ma zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonych oraz zakaz opuszczania kraju. Metody działania sprawców są ustalane a zatrzymanie kolejnych z nich jest kwestią czasu.

Kodeks karny za samo pozbawienie wolności, który łączyło się ze szczególnym udręczeniem przewiduje karę od 3 lat pozbawienia wolności.

Czy na pewno jesteś bystry? Na tych pytaniach łatwo się wyłożyć!

Pytanie 1 z 10
Morze Martwe to:
Plaża, ocean, morze / zdjęcie ilustracyjne
Poradnik Zdrowie powikłania po COVID-19

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl