odstęp od samochodu na ulicy

i

Autor: KWP Olsztyn Jaki odstęp zachować na drodze by nie doszło do kolicji i nie dostać mandatu?

Policja: Taki odstęp zachowaj na drodze, by nie doszło do kolizji i by nie dostać mandatu

2021-01-19 13:55

Jaka jest ta właściwa i jak zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu? Odpowiednia odległość jest niezbędnym elementem realnie wpływającym na całokształt bezpieczeństwa ruchu drogowego. Bardzo często jesteśmy świadkami jazdy na tzw. zderzaku, które to zachowanie kierowców jest jedną z podstawowych przyczyn zdarzeń drogowych. Jest jedna zalecana metoda by uniknąć stłuczki i mandatu, którą zdradzają lokalni policjanci w specjalnie przygotowanym filmie.

Są pewne zagadnienia z dziedziny przepisów ruchu drogowego, które wymagają szczegółowego omówienia,. Wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom, w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, sierż. szt. Tomasz Zieliński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w przygotowanym przez siebie spocie szczegółowo opisuje problematykę BEZPIECZNEJ ODLEGŁOŚCI.

Jest drugie nagranie jego autorstwa. Wcześniej policjant pochylił się nad zagadnieniem skrzyżowań, które czasami u niektórych kierowców budzą niepokój. Życzymy przyjemnego oglądania.

Jak często mała odległość jest przyczyną kolizji?

Oto liczba zdarzeń z powodu niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami z danych Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie z ostatnich trzech lat:

  • 2018: 151
  • 2019: 115
  • 2020: 99

Jakie mandaty i za co?

Zapis ustawy Prawo O Ruchu Drogowym mówi, że kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. Mandat za złamanie przepisu wynosi 100 zł.

Bardziej restrykcyjne zapisy i mandaty za tzw. "Jazdę Na Zderzaku" na drogach ekspresowych i autostradach już ustalono ale nie weszły jeszcze w życie.

Ministerstwo w projekcie nowelizacji proponuje, by bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości. Na przykład kierowca jadący 100 km/h będzie musiał poruszać się 50 m za samochodem, a przy 120 km/h – zachować 60 m odległości.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Przyporządkuj model samochodu do marki

Pytanie 1 z 14
Nubira to sedan produkowany przez markę:
Najdroższe samochody świata | ESKA XD - Prosto z salonu #7