Po pożarach, straż pożarna z Iławy apeluje o porządek w kotłowniach i czujki

2022-11-17 9:33

W miniony weekend iławscy strażacy dwukrotnie wyjeżdżali do działań gaśniczych, w których doszło do pożaru pomieszczeń stanowiących przydomowe kotłownie. Strażacy z Iławy apelują o przegląd kotłowni, by nie doszło do kolejnych pożarów.

W działaniach podczas pożaru w Szałkowie przez niemal 4 godziny zaangażowanych było 30 strażaków. Mniejszy pożar wybuchł również w Stradomnie.

Sezon grzewczy rozpoczął się już na dobre, pamiętajmy, że należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa szczególnie w zakresie właściwego składowania opału i stanu technicznego kotłów grzewczych. Do obowiązków właścicieli należy również zlecanie wykonania okresowych przeglądów przewodów kominowych. Najczęściej do tego typu pożarów dochodzi w godzinach nocnych, co powoduje ogromne zagrożenie dla życia ludzi. Pamiętajmy, że właściwy stan techniczny urządzeń grzewczych to nasze bezpieczeństwo! - mówi Krzysztof Rutkowski, rzecznik iławskiej straży pożarnej.

Warto zadbać o porządek w kotłowniach, by nie dopuścić do możliwości przeskoczenia ognia z piecu/kotła na opał.

- Nie ważne, czy to paliwo stałe w postaci węgla i drewna, czy łatwopalne płyny w pobliżu ognia, nawet mała iskra może tlić się przez kilka godzin, potem wybucha wielki pożar - dodaje strażak.

Warto w kotłowni zamontować czujki dymu i/lub ognia, które powiadomią nas o pożarze i będziemy mieli jeszcze czas na jego ugaszenie, zanim zajmie całe pomieszczenie. Jeśli już macie zamontowane czujki, teraz jest najlepszy czas na sprawdzenie, czy działają i mają zasilanie.

Nieznane auta PRL

Pytanie 1 z 10
Trzydrzwiowe nadwozie, płyta podłogowa z Fiata 125p i przegrana konkurencja z Polonezem. Ten model nigdy nie trafił do produkcji, a nazywał się...
FSO Ogar
Wojsko w Przewodowie. Rakieta zabiła tu dwie osoby

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!