wiatrak

i

Autor: zdj.archiwalne

Otworzą unikalny wiatrak z powiatu ostródzkiego. Wybierzcie się zobaczyć ten zabytek

2022-09-09 12:42

Wiatrak ze wsi Dobrocin (gm. Małdyty) jest ostatnim w całości drewnianym „holendrem” w woj. warmińsko-mazurskim z zachowanym mechanizmem, datowanym na 2 poł. XIX wieku. Teraz został odnowiony i będzie atrakcją turystyczną w muzeum w Olsztynku, do którego został przeniesiony.

Wiatrak pracował do maja 1950 roku. Wzniesiony jest na solidnej kamiennej podmurówce, na planie ośmioboku w konstrukcji szkieletowej, ośmiosłupowej. Swoim kształtem przypomina ścięty ostrosłup zwężający się ku górze. Na masywnym nieruchomym korpusie znajdują się rolki, po których przesuwano czapę, dzięki czemu można było obrócić ja wraz ze skrzydłami do kierunku wiatru. Pod czapą osadzony jest wał poziomy z kołem palecznym i przełożenie napędu poziomego na pionowy uruchamiający kamienie.

W 2022 roku został przeprowadzony kompleksowy remont wiatraka. Poddano konserwacji wszystkie elementy konstrukcyjne, a niektóre zostały wymienione. Czapa i ściany zyskały nowe modrzewiowe poszycie. Odtworzono wał skrzydłowy, bąk, hamulec, koło paleczne, mechanizm obrotu czapy oraz skrzydła. Poddano konserwacji i naprawie największy wał znajdujący się w wiatraku, zwany wałem „królewskim”.

Oficjalne otwarcie obiektu zaplanowano na 14 września na godz 10. Podczas wydarzenia zaprezentują efekty remontu, wiatrak zostanie otwarty zgodnie z tradycjami młynarskimi a goście zostaną oprowadzeni po jego wnętrzu, gdzie można będzie zobaczyć nie tylko mechanizmy i konstrukcję wiatraka, ale także jego wyposażenie związane z zawodem młynarza. W programie także prelekcja prof. dra hab. Jana Święcha na temat personifikacji wiatraków.

Iga Świątek w wielkim finale US Open! Ogromny sukces Polki

Quiz. Złe kobiety polskich seriali. Za co je kochaliśmy? Na 11 pytań musisz znać odpowiedź!

Pytanie 1 z 13
Kiedy pojawiła się w M jak miłość była żądna zemsty za śmierć rodziców. A jednak stała się jedną z ulubionych bohaterek...