wodociągi

Nowe pompy tłoczą już wodę dla mieszkańców Iławy [AUDIO]

2023-05-24 12:21

Po ponad 120 latach działania wieża ciśnień na osiedlu Podleśnym może odpocząć. Wodę do kranów iławian zaczęły tłoczyć nowiutkie pompy wymienione przez Iławskie Wodociągi.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów iławskiego krajobrazu - wieża ciśnień przy ul.1 Maja została oficjalnie wyłączona z użytkowania.

Wodę do kranów mieszkańców w całej Iławie pompują już nowe pompy zakupione przez Iławskie Wodociągi za 500 tys. zł.

Istniejąca przepompownia została zmodernizowana, udało nam się zakończyć inwestycję. Państwo na pewno zauważyliście, że w ostatnim czasie dwukrotnie wyłączyliśmy w nocy wodę. Dzięki temu udało nam się w ciągu ostatnich kilku miesięcy przeprowadzić inwestycję, która polegała na wymianie starych pomp w przepompowni drugiego stopnia. Dostarcza wodę pod ciśnieniem i odpowiedniej wydajności do całego miasta. Dzięki tej inwestycji będziemy mieli pompy, które będą w stanie dostarczać wodę o stabilnym, równym ciśnieniu i dzięki nowemu sterowaniu, parametry wody w sieci będą stabilne - mówi Radiu Eska Dariusz Kowalski, prezes Iławskich Wodociągów

Inwestycja wymiany pomp była przeprowadzana w godzinach nocnych, na żywym organizmie miasta, dlatego były konieczne wyłączenia w nocy pomp by móc zamontować nowe. Inwestycja nie była dofinansowana i została sfinansowana ze środków i oszczędności własnych Iławskich Wodociągów.

Wieża ciśnień na Podleśnym już wyłączona

Po ponad stu dwudziestu latach wysłużona już wieża na osiedlu Podleśnym została odłączona od obiegu wody w Iławie, co pozwoli dać gwarancję jeszcze lepszej wody.

Woda w Iławie będzie teraz o stałym, równym ciśnieniu, o dobrym wydatku, o dobrych parametrach. Odcinamy ryzyko możliwości skażenia wody, bo wieża ciśnień jest otwartym zbiornikiem, który był podatny na pewnego rodzaju zakażenia. Niestety wieża wymaga remontów, między innymi dachu, dlatego jakiś czas temu została ogrodzona. Urządzenia które tam są, są w stanie technicznym dobrym, żeby były bardzo dobrym, należałoby je wymienić, a to duże instalacje i duże pieniądze - powiedział nam prezes.

Nie przepłacaj za wodę butelkowaną, pij z kranu!

Jak zapewnia prezes Iławskich Wodociągów, teraz mamy dodatkowy powód, by przestać kupować i dźwigać ze sklepów wodę wątpliwej jakości.

Woda w Iławie jest taka dobra, bo to są bardzo duże głębokości. Woda jest naprawdę czysta, spełnia wszystkie parametry fizykochemiczne wymagane dzisiaj przez wszelkie dyrektywy nasze krajowe i unijne. Zachęcam do picia wody z kranu. Wodę z ulicy Wodnej pchamy do całego miasta. Mamy 6 aktywnych studni, z których czerpiemy wodę naprzemiennie, a złoża studni sięgają 350 m. Są umiejscowione na osiedlu Podleśnym, okolice ogrodów działkowych. Tamta okolica i głębokość gwarantuje, że złoże jest absolutnie oddzielone od tego co się dzisiaj dzieje na ziemi - mówi Dariusz Kowalski, prezes Iławskich Wodociągów

O nowych pompach wodnych i wyłączeniu wieży ciśnień - Dariusz Kowalski, prezes Iławskich Wodociągów

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres ilawa@eska.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Nietypowy test z historii. Co wydarzyło się najpierw? Tylko dwie możliwości odpowiedzi!

Pytanie 1 z 13
Co wydarzyło się najpierw?