oszustka

i

Autor: pixabay.com

Mieszkanka powiatu iławskiego wpadła w sieci oszustki. Policjanci ostrzegają

2021-04-09 15:04

Policjanci ostrzegają przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując obecny czas zwiększonej ilości zakupów internetowych i chęć zaoszczędzenia oraz nasze roztargnienie próbują wyłudzić pieniądze od kupujących w sieci. Na terenie powiatu iławskiego odnotowano kolejne przypadki takiego oszustwa.

Każdy z nas lubi robić zakupy, a szczególnie wtedy, kiedy siedzimy w zaciszu domowym, tym bardziej w czasie pandemii. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne oraz sklepy internetowe. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia i roztargnienie wykorzystują oszuści. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu iławskiego, która chciała kupić konsole z grami, jednak nigdy jej nie otrzymała ani nie odzyskała pieniędzy. Funkcjonariusze w trakcie prowadzonego postępowania ustalili, że sprawcą przestępstwa jest 33 – latka. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie kobiecie zarzutu. Teraz ze swojego zachowania będzie tłumaczyła się przed sądem.

To jeden z wielu przykładów oszustw za pomocą Internetu w ostatnim czasie. Sprawcy wykorzystując pośpiech, roztargnienie, a także zbytnią ufność w uczciwość drugiego człowieka wystawiają przedmioty na portalu aukcyjnym często fizycznie ich nie posiadając.

Pamiętajmy !

  • Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
  • Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
  • Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
  • Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji.
  • Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
  • Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za  wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".
  • Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję na numer 112.
  • Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
Wariacki, nocny rajd w Grudziądzu. Kierująca BMW była pijana jak smok

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie