kaplica Grunwald

i

Autor: Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem

Krzyżacka kaplica w Grunwaldzie potrzebuje remontu. Ruszyła zbiórka funduszy

2021-06-11 14:05

Kaplica ma 600 lat. Powstała po bitwie pod Grunwaldem. Organizatorem zbiórki na jej odnowę jest Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Kaplica Najświętszej Maryi Panny została zbudowana z inicjatywy Wielkiego Mistrza Henryka von Plauena. Powstanie kaplicy pobitewnej datowane jest na 1411 rok i jest to miejsce uczczenia ofiar bitwy pod Grunwaldem. W wyniku badań archeologicznych przeprowadzonych w XX w. odkryto tam masowe groby, w których znaleziono szczątki zidentyfikowane jako należące do mężczyzn w wieku 25 - 50 lat z licznymi ranami w czaszkach.

Prace konserwatorskie i restauratorskie będą dotyczyć renowacji ogrodzenia wraz z częściowym wzmocnieniem oraz renowacją muru kaplicy pobitewnej. Zabiegi będą koncentrować się na trzech głównych etapach: oczyszczeniu lica murów, usunięciu zniszczonych spoin i założeniu nowych. W szczegółowym zakresie prace będą wyglądały następująco:

  • - wykonanie wykopów wąskoprzestrzennych celem podbicia fundamentów murów;
  • - odgrzybianie powierzchni ścian;
  • - oczyszczanie hydrościerne powierzchni pionowych, skośnych i cylindrycznych;
  • - demontaż i montaż nakryw betonowych;
  • - spoinowanie murów;
  • - wzmocnienie powierzchni kamienia żelem.

Obecny stan zachowania pozostałości kaplicy jest określany jako wymagający pilnego przeprowadzenia szeregu prac konserwatorskich oraz restauratorskich. Mur ogrodzenia oraz mur kaplicy pobitewnej jest zagrzybiony oraz pokryty mchem, wykwitami, porostami. Ponadto występują liczne spękania oraz ubytki w licu, które są wynikiem wypłukań po wodach opadowych oraz niewłaściwej gospodarki rolnej, tj. zbyt bliskiej orki pola wzdłuż muru.

 Dlaczego zbiórka?

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem jako jednostka samorządowa, której charakterystyką jest działalność non profit nie posiada wystarczająco własnych środków pieniężnych, a wielokrotnie składane wnioski o dofinansowanie z budżetu Ministerstwa Kultury nie zostały rozpatrzone pozytywnie, co spowodowało podjęcie decyzji o przeprowadzeniu zbiórki pieniężnej. Link do zbiórki funduszy znajdziecie tutaj.

II Mistrzostwa Szczecina we wbijaniu gwoździ

QUIZ. Slang młodzieżowy 2021. Poprawnie odpowiesz na te srogie pytania? Krzyknij essa

Pytanie 1 z 15
Na początek coś, z perspektywy czasu, prostego. Kim jest "boomer"?