Iława widok z ulicy Mickiewicza

i

Autor: Michał Młotek Iława widok z ulicy Mickiewicza

716 lat Iławy, umownie świętujemy 11 czerwca, a hucznie w lipcu. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

2021-06-11 11:32

Niestety dokładna data założenia Iławy nie jest znana. Ale jak przypominają iławscy regionaliści, świętować powinniśmy pierwszy dokładnie udokumentowany akt lokacyjny, a ten ma datę 11 czerwca!

Dzięki zorganizowanemu w roku 2020 zjazdowi wikipedystów w Iławie, dzieje miasta zostały szczegółowo spisane do Internetu.

Najnowsze dane mówią o zajmowaniu przez Iławę 21,88 km², na tej powierzchni mieszka około 33 tysiące ludzi. Iława zdecydowanie nie jest płaska, bo wysokości gruntów wahają się od 100 do 150 m n.p.m.

Iława (kiedyś niemiecka Deutsch Eylau), jest miastem powiatowym i oczywiście obecnie znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

Co jakiś czas odżywają dyskusje czy Iława to Warmia, czy Mazury

Tu, dzięki aktualizowanej wiedzy regionalistów sprawę postawiono dość jasno - miasto jest położone na Pojezierzu Iławskim, nad najdłuższym jeziorem w Polsce – Jeziorakiem. Iława leży w historycznych Prusach Górnych, na obszarze dawnej Pomezanii, a także na Powiślu.

Przez Iławę przepływają rzeki Iławka i Tynwałd. W obrębie administracyjnym miasta znajduje się największa wyspa śródlądowa w Polsce – Wielka Żuława posiadająca stałe połączenie promowe z miastem. Miasto leży na terenie Zielonych Płuc Polski – obszaru charakteryzującego się czystym powietrzem i różnorodnością systemu przyrodniczego. Od zachodu i północy Iławę otacza Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Więcej o dziejach miasta możecie przeczytać na szczegółowo spisanych stronach Wikipedii.

Kiedy Iława obchodzi urodziny?

Historia miasta Iława sięga roku 1305. W roku tym komtur krzyżacki z Dzierzgonia, Sieghond von Schwarzburg założył na półwyspie jeziora Jeziorak, w miejscu staropruskiej osady, nową osadę i nadał jej prawa miejskie. W 11 czerwca 1317 przywilej miejski został odnowiony i to ta data według regionalisty Michała Młotka może być uważana za dzień urodzin.

- 11 czerwca to święto Iławy. Dzień ten upamiętnia lokację miasta z 1305 roku. Co prawda, nie wiemy, kiedy konkretnie wydano pierwszy dokument lokacyjny, ale znamy datę jego ponowienia - 11 czerwca 1317 roku. I dlatego ten dzień już dawno wpisany został do statutu Iławy jako dzień święta miasta, choć, jak wiemy, wydarzenia z okazji Dni Iławy odbywają się dopiero w lipcu. Gdybym mógł teraz stanąć przed Państwem i cokolwiek z tej okazji powiedzieć, to powiedziałbym: życzę, by mieli Państwo jak najwięcej powodów do dumy z Iławy i by Iława jak najmocniej Was inspirowała w każdej dziedzinie życia. Fajnie jest żyć w najpiękniejszym miejscu na świecie - napisał Michał Młotek na swoim fp.

Iława, licząc więc od 1305 roku ma już 716 lat. Hucznie będziemy obchodzić urodziny miasta w wakacje.

W dniach 10-11 lipca zaplanowano kolejne Dni Iławy, ale warto pamiętać o odnowieniu lokacji 11 czerwca i co roku tego dnia również możecie wznosić toast.

Życzymy więc wszystkim mieszkańcom Iławy WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Zaćmienie słońca w obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego

QUIZ. Slang młodzieżowy 2021. Poprawnie odpowiesz na te srogie pytania? Krzyknij essa

Pytanie 1 z 15
Na początek coś, z perspektywy czasu, prostego. Kim jest "boomer"?