Iławscy strażacy gasili Biebrzański Park Narodowy

i

Autor: KPPSP Iława

Iławscy strażacy gasili Biebrzański Park Narodowy

2020-04-27 21:01

Strażacy z Iławy i okolic w ramach stworzonej kompanii Warmia, pojechali ratować płonący Biebrzański Park Narodowy. Teraz, gdy sytuacja jest już opanowana, działania podsumowuje rzecznik iławskich strażaków st. kpt. Krzysztof Rutkowski.

22 kwietnia kilka minut po godzinie 10:00, do iławskiej komendy wpłynęła informacja o formowaniu Centralnego Odwodu Operacyjnego, w skład którego, w ramach warmińsko – mazurskiej kompani „Warmia”, wchodzi również zastęp iławskiej straży.

Strażacy niezwłocznie po przygotowaniu pojazdu i sprzętu wyruszyli do Ełku, skąd w godzinach popołudniowych wyjechali w kolumnie pojazdów do miejsca pożaru.

Tego samego dnia w godzinach wieczornych przystąpili do działań gaśniczych na terenie akcji.

Pięciu iławskich strażaków przez ponad trzy doby walczyło z pożarem w największym parku narodowym w Polsce.

Działania polegały w szczególności na budowie magistral i linii mających za zadnie dostarczanie wody, jak również uczestniczyli w bezpośrednim gaszeniu.

Na terenie parku nie zawsze istniała możliwość dotarcia do miejsc objętych pożarem pojazdami gaśniczymi. Strażacy docierali pieszo w miejsca odległe nawet o pięć kilometrów, transportując ze sobą niezbędny sprzęt, pompy oraz węże pożarnicze.

Trudne warunki terenowe oraz obszar objęty pożarem stwarzał niezwykle trudną sytuację, jednak pożar udało się opanować.

Panująca susza to oczywiście niebezpieczeństwo dla lasów powiatu iławskiego.

APELUJEMY więc o ostrożność i racjonalne zachowanie, aby i na naszym terenie nie doszło groźnych pożarów.