światło pokoju

i

Autor: ZHP Iława Przekazanie Światła pokoju w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Harcerze przekażą Betlejemskie Światełko Pokoju w Iławie i okolicy. Lista punktów, posłuchaj o historii

2022-12-20 13:00

Harcerze z V Lubawskiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej "InVictus" oraz z 20 Grabowskiej Drużyny Wielopoziomowej Orkan wzięli udział w Zlocie Betlejemskim w Zakopanem. Odebrali Betlejemskie Światełko Pokoju od słowackich skautów. Dodatkowo Światełko trafiło też do Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, skąd odebrali go harcerze również z Iławy.

To tradycja, że w okresie świąt Bożego Narodzenia harcerze uczestniczą w specjalnej sztafecie, która transportuje symbol pokoju przez wiele krajów. Do Polski Betlejemskie Światło Pokoju zawsze trafia ze Słowacji. Przekazanie od tamtejszych skautów odbywa się na zmianę - raz po jednej, raz po drugiej stronie granicy. Więcej o historii sztafety posłuchacie w podcaście poniżej.

W niedzielę 18 grudnia BŚP można było już odpalić sobie płomień w Lubawie oraz Grabowie, teraz czas na Iławę i inne miejscowości.

W Iławie przekazanie w Wigilię, również pod Urzędem Miasta

Harcerze w tym roku chcą by symbol pokoju trafił do większej ilości mieszkańców, również tym, którzy do kościoła dotrzeć nie mogą.

Pierwszy raz, będzie można je odpalić również na placu przed iławskim ratuszem. Trafi też do innych miejscowości, rozpiska na poniższym plakacie:

swiatelko pokoju plakat1

i

Autor: ZHP Iława

Światełko trafi też do Kisielic - Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Królowej Świata (22-24.12 g.18:00-19:00) oraz Ząbrowa.

Ogłoszeń o dacie i godzinie przekazania pojawi się na fp ZHP Iława, gdy będzie ustalone.

O Betlejemskim Światełku Pokoju - Piotr Jakimowicz, komendant hufca ZHP Iława
Artefakty z czasów wojny znalezione na terenie obozu pracy

QUIZ. Świąteczne piosenki wszechczasów. Sprawdź, jak dobrze je znasz. Tylko Grinch nie zdobędzie kompletu punktów

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. „Last Christmas” to świąteczny hit jakiego zespołu?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl