regaty w teksasie

Autor: Polski Związek Żeglarski Dwie żeglarki z Iławy walczą na regatach o Mistrzostwo Świata w Teksasie

Dwie żeglarki z Iławy walczą na regatach o Mistrzostwo Świata w Teksasie

2022-10-13 9:24

Pierwszego dnia regat, zwłaszcza Wiktoria Gołębiowska łapała wiatr w żagle i w jednym z wyścigów była czwarta. Drugi dzień niestety z minimalnym wiatrem i zarówno Wiktoria jak i Agata Barwińska uplasowały się o wiele dalej.

Jeszcze przed startem regat w teksaskim Kemah, było wiadomo, że łatwo nie będzie. Na tych regatach pojawiły się najlepsze z najlepszych, więc rywalizacja jest zacięta, a każdy podmuch wiatru jest na wagę złota na podium.

W sumie 86 żeglarek z 40 krajów prowadzi rywalizację w mistrzostwach świata klasy ILCA 6. Regaty odbywają się w amerykańskim Kemah w stanie Teksas, a na nich dwie i jedyne reprezentantki Polski, obie są wychowankami Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego z Iławy - Agata Barwińska i Wiktoria Gołębiowska.

Pierwszego Dnia

Pierwszego dnia wiał stabilny wiatr o sile 8-12 węzłów. Rozegrano dwa wyścigi, a flota została podzielona na dwie grupy. Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) w pierwszym wyścigu zajęła znakomite 4 miejsce, w drugim finiszowała na miejscu 9 i w efekcie plasuje się na 11 pozycji w klasyfikacji generalnej. Agata Barwińska (Mos Iława / PGE Sailing Team Poland) pływała równo i stabilnie, a miejsc 10 i 9 dają jej jak na razie 16 pozycję w "generalce". Prowadzi Maria Erdi (Węgry), przed Sarah Douglas (Kanada) i Marit Bouwmeester (Holandia). Dzisiaj wieczorem kolejne dwa wyścigi - relacjonuje Polski Związek Żeglarski.

Drugiego dnia już trudniej

Drugiego dnia mistrzostw świata w klasie ILCA 6 rozegrano tylko jeden wyścig. W Teksasie wiatru było jak na lekarstwo. W słabowiatrowych warunkach średnio poradziły sobie reprezentantki Polski. Agata Barwińska (Mos Iława) była 16 i w klasyfikacji generalnej zajmuje 17 miejsce, zaś Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) finiszowała na miejscu 26, co w efekcie zepchnęło ją na 23 miejsce w "generalce". Prowadzi Marit Bouwmeester (Holandia). Czterokrotna mistrzyni świata i mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro zaskakuje wysoką i równą formą - jest to dla niej bowiem pierwszy start po urlopie macierzyńskim. Marit zaledwie cztery miesiące temu urodziła syna - relacjonuje PZŻ.

Trzymamy kciuki za kolejne dni regat i życzymy iławiankom pomyślnych wiatrów!