głośnik zewnętrzny tuba megafon

i

Autor: Oto Zapletal - Pixabay W Iławie 6 października zawyją syreny alarmowe

Dlaczego w Iławie wyją syreny alarmowe? Sprawdź szczegóły

2020-10-06 9:07

We wtorek (6 października) i w kolejne dni w całym kraju zawyją syreny alarmowe. To jeden z elementów krajowych ćwiczeń RENEGADE/SAREX-20. W Iławie również będą słyszalne. O szczegółach przeczytasz w artykule.

Krajowe ćwiczenia RENEGADE/SAREX-20

W dniach 6-9 października 2020 r. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie RENEGADE/SAREX-20. Elementami przedsięwzięcia będą zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?

Dlaczego w Iławie 6 października wyją syreny?

W pierwszym dniu ćwiczenia (w godz. 8:00-10:00) Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego będzie emitować sygnały zgodne z trasą przelotu podejrzanego statku. Działania, w związku z powyższym, powinny być podejmowane zgodnie z procedurą SPO-13 dotyczącą ostrzegania i alarmowania wojsk oraz ludności cywilnej o zagrożeniu uderzeniami z powietrza, zawartą w Krajowym planie Zarządzania Kryzysowego (część B) przyjętym przez Radę Ministrów 22 sierpnia 2019 r.

Trening systemu alarmowania i ostrzegania może wymagać konieczność uruchomienia syren alarmowych na terenie naszego miasta w celu ogłoszenia i odwołania alarmu:

  • dźwięk modulowany trwający trzy minuty – ogłoszenie alarmu;
  • dźwięk ciągły trwający trzy minuty – odwołanie alarmu.
Ruiny zamku w Ełku