szlak iława

i

Autor: UM Iława

Zwiedzaj Iławę nowym szlakiem i poznaj historię miasta

2021-08-12 12:34

Od dziś możemy wybrać się w historyczną podróż po Iławie i wzbogacić się o kilka ciekawostek na temat miejsca, w którym mieszkamy - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. - Zainstalowaliśmy 12 tablic Szlaku Historii Iławy w różnych zakątkach miasta.

Przy tablicach z pewnością warto się na chwilę zatrzymać. Dlaczego? Nowe, być może niepozorne elementy małej architektury miejskiej, to nie tylko atrakcja na turystów, ale też dla samych mieszkańców, którzy  z pewnością odkryją dzięki nim coś nowego na temat przeszłości miasta. To niewątpliwe kolejny pretekst to tego, aby w codziennym pośpiechu na chwilę się zatrzymać i poczuć klimat dawnej Iławy.

Gdzie znajdziemy nowe tablice?Szlak Historii Iławy to obecnie 12 punktów na mapie miasta, głównie w pobliżu  zabytkowych budynków, z ciekawostkami historycznymi w trzech językach i starymi ilustracjami miejsca, przy którym się znajdują. Tablice znaleźć można m.in. na Starym Mieście, przy Parafii pw. Przemienienia Pańskiego, na skwerze S. Żeromskiego, na dworcu PKP czy przy ratuszu. Powstały one  dzięki zaangażowaniu  wielu osób z terenu miasta posiadających dużą wiedzę historyczną. Teksty do tablic na Placu Bandurskiego oraz tablicy dot. budynku „Czerwonego Kościoła”  pisał Dariusz Paczkowski, radny i  jednocześnie przewodnik miejski. Tablica opisująca historię murów obronnych i fosy przygotowana  została przez Michała Młotka, Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz lokalnego regionalisty. Z kolei za opisy na nowych 9 tablicach odpowiada Towarzystwo Miłośników Ziemi Iławskiej. Nad projektami i wizualizacją tablic pracowała pochodząca z Iławy artystka Ada Bartkowska.

Co dalej?To nie koniec szlaku, przed nami kolejny etap! Powstaje wersja internetowa szlaku, a także wersja dla osób niesłyszących przetłumaczona na język migowy. W planie są ponadto kolejne tablice oraz stworzenie makiety Starego Miasta, która byłaby zwieńczeniem całego szlaku, a także przygotowanie folderu ułatwiającego historyczną podróż po Iławie.

Już dziś zachęcamy wszystkich mieszkańców i turystów do spaceru po Iławie nowym Szlakiem Historii! Mapa szlaku dostępna jest w Informacji Turystycznej Miasta Iławy.

Gołe klaty na mieście. Bartosz Kańtoch sprawdza, co sądzą mieszkańcy!

Quiz. Który polityk to powiedział?

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś prostego. Kto to powiedział: "Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne":