Zima się rozpędza, już za kilka dni -20 stopni! Zobacz kiedy podkręcić ogrzewanie

i

Autor: Larisa Koshkina - Pixabay

Zima się rozpędza, już za kilka dni -20 stopni! Zobacz kiedy podkręcić ogrzewanie

2021-01-14 9:35

Jak zapewniają synoptycy to zapowiadana medialnie Bestia Ze Wschodu nie będzie, ale w wielu miejscach przymrozi tak mocno jak już dawno nie mroziło. Spadki temperatur nawet o ponad 20 stopni, to interesujące ale też bardzo niebezpieczne zjawisko pogodowe.

W tym sezonie zimowym 2020/2021 już widziano zamarznięte miejscami jezioro Jeziorak, co po kilku latach nie zamarzania najdłuższego jeziora w Polsce było dla niektórych wielkim zaskoczeniem. Teraz sytuacja z pewnością się powtórzy i to na większą skalę, ponieważ synoptycy zapowiadają gwałtowne i kilkudniowe, wielkie ochłodzenie.

Kiedy podkręcić mocniej grzejniki?

Termostaty grzejników ustawione na 3 czy 4 to może okazać się za mało w obliczu przymrozków jakie zapowiadane są na najbliższe dni.

Jak informuje znany łowca burz - Grzegorz Zawiślak-Polish Storm Chaser:

- Póki co jeszcze w dość spokojnym tonie obserwuję najnowsze odsłony numeryczne na przełom bieżącego i przyszłego tygodnia, ale powoli zaczyna już we mnie narastać napięcie. Coraz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje bowiem na to, że po sobotnim, potencjalnym "śnieżnym szkwale" (który notabene staje się moim celem), jaki prawdopodobny jest nad Polską, zacznie z pełnym impetem wkraczać najmroźniejsza od 4 lat masa powietrza, która będzie charakteryzować się imponującą anomalią! Co ważne - nie będzie to medialna, powielana rok w rok "Bestia ze Wschodu" w postaci potężnego Wyżu Syberyjskiego tworzącego rozległy wał wyżowy... Zachęcam Was do bieżącej obserwacji profilu - przed nami jeden z najbardziej dynamicznych okresów w sezonie zimowym od czterech lat.

Mazurscy Łowcy Burz, czuwający nad pogodą nad zwykle najzimniejszym rejonem kraju (nazywanym czasem polskim biegunem), także potwierdzają zbliżające się do nas wielkie ochłodzenie:

- Od piątku temperatura w dzień przeważnie na poziomie od -10°C od -5°C, nocami minimalnie do -20°C/-15°C (lokalnie nieco poniżej -20°C)Trochę cieplej tylko na krańcach zachodnich w rejonie #Iława, #Lubawa. Taki mróz utrzyma się na ten moment przynajmniej do poniedziałku

Zanim przyjdą wielkie mrozy, to w piątek i sobotę w Iławie i okolicach mają się pojawić jeszcze przelotne opady śniegu, w sobotę bardziej intensywne. Towarzyszyć im będą temperatury około -5 w dzień i -10 w nocy.

Dopiero po nich, z soboty na niedzielę i w niedzielny poranek powieje większym chłodem, nastąpi wielkie tąpnięcie temperatur i te spadną do -20, nie wykluczone lokalnie -25 stopni.

Wielkie mrozy mają się utrzymać przez niedzielę i poniedziałek, we wtorek temperatury znów zbliżą się do 0.

Prognozy jeszcze bliżej weekendu, nieznacznie mogą się zmienić. Nasłuchujcie aktualnych komunikatów pogodowych praktycznie co godzinę na antenie Radia Eska.

Duże ochłodzenie, wielkie niebezpieczeństwo

Tak wielkie ochłodzenie, to bardzo realne zagrożenie życia dla przebywających w tym czasie na zewnątrz ludzi oraz zwierząt. W niedzielę i poniedziałek więc nie pozostańmy obojętni na bezdomnych czy czworonogi bez opieki i każdy przypadek zgłaszajmy odpowiednim służbom lub pod ogólnym numerem alarmowym 112.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy morsowałeś już w tym roku?
Tak się zjeżdża z górki pod lasem w Iławie