sterowiec

i

Autor: zdjęcie archiwalne

Zeppelin na poddaszu. Niezwykły projekt odnowy zabytkowej szkoły

2020-02-11 13:53

Jeszcze w tym roku ruszy pierwszy etap przebudowy dachu i poddasza placówki szkolnej w Kisielicach. Ma zostać zagospodarowane na salę konferencyjną i izbę pamięci.

Projekty zmian przygotowuje firma z Gdańska, konsultując je z konserwatorem zabytków. Szkoła bowiem ma już ponad 100 lat. Ciekawostką jest, że w sali konferencyjnej ma pojawić się duży model niemieckiego Zeppelina. Ta pamiątka ma przypominać czasy, kiedy sterowce w latach 30-tych ubiegłego wieku przelatywały nad Ogrodzieńcem, gdzie rezydował ówczesny prezydent Niemiec Paul von Hindenburg.

szkola

i

Autor: arch. burmistrza Kisielic Grafika przedstawia wizualizację poddasza zabytkowej szkoły w Kisielicach.

Stara szkoła wymaga gruntownego remontu, od wielu lat niszczała i każdy, kto uczył się w tej szkole, wie, że czas przywrócić jej dawne piękno - pisze burmistrz Kisielic Rafał Ryszczuk. - Niemcy, budując szkołę, nie planowali poddasza użytkowego, my dziś rozpoczynając renowację zagospodarujemy tę ogromną przestrzeń. Po przebudowie dachu i poddasza będziemy odnawiać elewację i wnętrze tego obiektu. Jeśli Niemcy potrafili ponad 100 lat temu wybudować tak okazałą szkołę w niewielkiej miejscowości, to my, mieszkający tu dziś Polacy potrafmy przywrócić jej dawną świetność.

szkola

i

Autor: arch. burmistrza Kisielic

Warto dodać, że władze Kisielic planują także by nad miastem zawisł sterowiec z prawdziwego zdarzenia. Trwają obecnie konsultacje w tej sprawie z polską armią.