Zakaz wstępu do lasów w nadleśnictwie Susz

i

Autor: Nadleśnictwo Susz Zakaz wstępu do lasów w nadleśnictwie Susz

Zakaz wstępu do lasów w nadleśnictwie Susz

2022-02-02 11:05

Tym razem nie przez koronawirusa, a przez matkę naturę i pogodę mieszkańcy nie mogą skorzystać z lasów pod Suszem. Przed wejściem do lasu zobaczycie tabliczki zakazujące. Nadleśnictwo tłumaczy dlaczego.

Jak tłumaczy nadleśnictwo Susz, to przez wichury, które nawiedziły region i w tym nadleśnictwie niestety wyrządziły więcej szkód, zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców.

Do czasu uporządkowania drzewostanu nadleśniczy wprowadzają zakaz i proszą o jego respektowanie. Przed wejściami do lasów, których on dotyczy pojawiły się specjalne tablice informacyjne.

Jak poinformował PAP zastępca nadleśniczego Wojciech Niemkiewicz, według wstępnych szacunków zniszczeniu uległo 11 tys. m sześc. drewna. Jednak straty są prawdopodobnie większe, bo na razie nie udało się jeszcze wszędzie dotrzeć z powodu wiatrołomów tarasujących drogi dojazdowe.

W ocenie leśników, wiatr połamał lub przewrócił ponad 5 tys. drzew. Dotknęło to głównie starsze drzewostany. Uszkodzone i pochylone drzewa mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.

Zakaz wstępu do lasu ma obowiązywać do czasu usunięcia zniszczonych drzew. Na razie nadleśnictwo nie może jednak zlecić takich prac, bo nie ma jeszcze podpisanych umów na tzw. usługi leśne.

Liczymy, że w najbliższych dniach takie umowy zostaną podpisane w sześciu leśnictwach, a w pozostałych postępowanie jest na etapie weryfikacji złożonych ofert - wyjaśnił Niemkiewicz.

Leśnicy apelują o ostrożność i respektowanie zakazu wstępu do lasu. Za jego nieprzestrzeganie grozi mandat w wysokości 500 zł.

Liczymy na zdrowy rozsądek ludzi. W tym momencie wejście do lasu jest naprawdę bardzo niebezpieczne. Nie warto ryzykować zdrowia i życia - podkreślił zastępca nadleśniczego.

Nadleśnictwo Susz leży w centralnej części Pojezierza Iławskiego i obejmuje ponad 22 tys. ha lasów. Jest ono znane m.in. z wyjątkowo licznej w skali kraju obecności gniazd ptaków chronionych, w tym bielika, orlika krzykliwego, kani rudej czy bociana czarnego.

Okresowy zakaz wstępu do lasów całego nadleśnictwa Susz wprowadzono od 31 stycznia i będzie obowiązywał do 28 lutego.

Zakaz nie obejmuje lasów nadleśnictwa Iława.

QUIZ. Największe romanse gwiazd kina. Sprawdź, czy pamiętasz, kto kogo kochał?

Pytanie 1 z 13
Zanim na zabój zakochał się pięknej prawniczce, był znany z romansów. George Clooney swego czasu tworzył parę między innymi z:
QUIZ. Największe romanse gwiazd kina. Sprawdź, czy pamiętasz, kto kogo kochał?
W Krakowie są dwa smoki wawelskie. Rzeźba drugiego stoi w Nowej Hucie przy ul. Makuszyńskiego. Mało kto o niej wie.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!