napoleon

i

Autor: pixabay.com

Wybierz się 715-tką w podróż w czasie po Iławie

2020-06-30 13:11

Czytać w podręcznikach o historii to jedno, oglądać filmy i zwiedzać to drugie, ale zobaczyć kawałek żywej historii na własne oczy to zupełnie inna bajka. W tę sobotę w Iławie trzy razy cofniemy się do przeszłości...

Z okazji 715. rocznicy nadania miastu praw lokacyjnych Grupa Rekonstrukcji Historycznych Iława pod przewodnictwem Michała Rydzewskiego łączy siły z Urzędem Miasta Iławy oraz rekonstruktorami z całej Polski, aby w sobotę 4 lipca zaprezentować kawałek historii miasta. Wyjątkowe w całym przedsięwzięciu będzie wszystko, łącznie z historycznym autobusem 715-tką z przewodnikiem na pokładzie, która niczym wehikuł czasu dowozić będzie uczestników do miejsc zdarzeń niecodziennych.


W trzech różnych miejscach Iławy czekać będą wystawy rekonstrukcyjne, a każda z nich obrazować będzie innych kawałek historii: od czasów plemion Prusów, poprzez rządy Zakonu Krzyżackiego, następnie II Wojnę Światową, aż po stan wojenny.

Przystanek nr 1 - sekcja średniowieczna przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie. Tu znaleźć będzie można rekonstruktorów w strojach z epoki, płócienne namioty oraz rycerzy w pełnym rynsztunku.

Przystanek nr 2 – czasy II Wojny Światowej na ul. Mazurskiej 7. Dlaczego akurat tu? Lokalizacja jest nieprzypadkowa, to właśnie w tym miejscu ma w przyszłości powstać lokalne muzeum. Tu mieszkańcy będą mogli obejrzeć wystawę tematyczną, ukazującą ostatnie chwile obrony Iławy z końca II Wojny Światowej. Oko cieszyć będą rekonstruktorzy w umundurowaniu niemieckiej armii oraz repliki uzbrojenia z epoki.

Przystanek nr 3- parking przy Centrum Aktywności Lokalnej na ul. Wiejskiej 2D. Na widza czekać będzie wystawa sprzętu i umundurowania z czasów Polski Ludowej, w której skład wchodzić będzie ciężarówka STAR 266, wóz opancerzony BRDM-2, haubica oraz rekonstruktorzy w mundurach, które niejednej osobie kojarzyć się będą z czasami zasadniczej służby wojskowej.

Rekonstrukcje zaplanowane są w godzinach: 14:00-15:30, 16:00-17:30 praz 18:00-19:30.
Autobus startować będzie o godz. 14:00, 16:00, 18:00. Miejsce zbiórki pasażerów: przed ratuszem odpowiednio o godz. 13:45, 15:45 oraz 17:45. Liczba miejsc jest ograniczona! Zapisy: jkaska@umilawa.pl tel. 89 649 01 39.

175 Iława

i

Autor: UM Iława
715 Iława

i

Autor: UM Iława

Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!

Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?
Pogodowy armagedon w Warszawie. Zobacz jak zalało stolicę