przejazd kolejowy

i

Autor: glompie - Pixabay

Wjechał za rogatki na przejeździe pod Iławą. 45-latek został ukarany mandatem

2021-05-19 13:40

Wiedział, że zbliża się do przejazdu kolejowego, widział migający sygnalizator – a mimo to zlekceważył znak świetlny na strzeżonym przejeździe kolejowym w Rudzienicach i wjechał za zaporę, która się zamknęła. 45-latek został ukarany mandatem.

Do zdarzenia doszło we wtorek (18.05.2021r.), kilka minut przed 19:00 na linii kolejowej Olsztyn-Iława, na strzeżonym przejeździe kolejowym w Rudzienicach przy DK-16.

O zaistniałej sytuacji oficera dyżurnego iławskiej komendy poinformowała dróżniczka, która oświadczyła, że pomiędzy rogatkami, a torami stoi samochód. Dodała, że zmusił on pociąg do gwałtownego hamowania.

Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce jednak już nie zastali auta. Policjanci przejrzeli zapis z monitoringu i na jego podstawie ustalili kierującego. Jak się okazało 45 – latek bardzo spieszył się do domu i pomimo zamykających się rogatek wjechał na przejazd kolejowy. Jednak kiedy zapory się zamknęły zatrzymał pojazd i wycofał nim maksymalnie jak mógł, aby nie doprowadzić do kolizji z najeżdżającym pociągiem.

Na szczęście nikomu nic się nie stało, a mężczyzna za wjazd na przejazd, jeżeli opuszczanie zapór zostało rozpoczęte został ukarany mandatem.

Takie zachowania jak:

  • naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,
  • zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu,
  • wjeżdżanie na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
  • wyprzedzanie pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim,
  • omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu,
  • niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych (w tym „stop”, „stop pierwszeństwa”, „sygnał czerwony pulsujący”) ,
  • wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie

stanowią wykroczenie, ale także mogą mieć tragiczne skutki.

Policja przypomina

Droga hamowania pociągu to kilkaset metrów, a jego szerokość nie jest równa szerokości torów. Zbliżając się do przejazdu zachowajmy więc zasadę ograniczonego zaufania, ponieważ rogatki lub sygnalizacja mogą zostać uszkodzone.

Zatrzymajmy się i żyjmy!

Sonda
Czy lubisz podróżować pociągami?
Eurowizja 2021. Oto zwycięzcy pierwszego półfinału