quad

i

Autor: StockSnap - Pixabay Wjechał w ogrodzenie quadem, trafił do szpitala. Sprawdź czy możesz jeździć quadem!

Wjechał w ogrodzenie quadem, trafił do szpitala. Sprawdź czy możesz jeździć quadem!

2021-04-15 11:19

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w jednej z miejscowości na terenie gminy Morąg. 35-letni kierowca quada uderzył w ogrodzenie posesji doprowadzając do wywrócenia pojazdu. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Do zdarzenia doszło we wtorek (12.04.2021r.) około godz. 16:00 w m. Jurecki Młyn (gm. Morąg).

Według wstępnych ustaleń pracujących na miejscu policjantów, 35-latek jadąc quadem na prostym odcinku drogi z nieznanych przyczyn straciła panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze drogi, a następnie uderzył w ogrodzenie jednej z posesji doprowadzając do wywrócenia quada.

Mężczyzna z urazem głowy trafił do szpitala. Trwa ustalanie okoliczności oraz przyczyn tego zdarzenia.

Quady nie dla każdego! Kto może nimi jeździć?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami quad traktowany jest jako inny pojazd samochodowy, a jego nazwa w prawie o ruchu drogowym to: czterokołowiec - czterokołowiec lekki. Kodeks drogowy tak definiuje pojęcia:

  • pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;
  • czterokołowiec – pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:
  • w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,
  • w przypadku przewozu osób 400 kg;
  • czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Pojazdy te poruszając się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane i ubezpieczone w zakresie OC, a kierujący takim pojazdem winien posiadać uprawnienia do kierowania i okazać je podczas ewentualnej kontroli drogowej.

Jakie uprawnienia do jakiego pojazdu?

Jeżeli pojazd zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy w zakresie kategorii co najmniej AM. Aby ubiegać się o takie „prawko” należy mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz najważniejsze zdać egzamin i odebrać dokument.

Aby poruszać się czterokołowcem należy mieć uprawnienia w zakresie kategorii B1 lub B. O prawo jazdy kat. B1 może ubiegać się osoba, która skończyła 16 lat, a 18 lat w przypadku kat B, i spełni warunki wskazane przy kat AM. Ponadto kategorie (AM,B1,B) uprawniają do poruszania się motorowerem. Pamiętajmy jednak, że kat. C, D, T nie uprawnia do prowadzenia czterokołowca, za wyjątkiem czterokołowca lekkiego.

Kask obowiązkowy!

Kolejnym warunkiem, który musimy spełnić aby zgodnie z prawem poruszać się quadem jest używanie kasku ochronnego. Obowiązek ten dotyczy również pasażera takiego pojazdu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pojazd ma zamkniętą zabudowę bądź wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że przewożąc dziecko w wieku do 7 lat czterokołowcem nie możemy przekraczać 40 km/h.

Po jakich drogach można się poruszać?

Tak jak zarejestrowanym quadem możemy poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu tak nie możemy nim wjechać na autostrady i drogi ekspresowe.

Kiedy zdecydujemy się na korzystanie z takiego sprzętu, spełnimy wszystkie prawne wymagania w kwestii rejestracji i nabycia uprawnień do jego prowadzenia, kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Z reguły są to szybkie i zwrotne pojazdy, a nieumiejętna technika jazdy może skończyć się wypadkiem.

Nieoczywiste atrakcje turystyczne. Wiedziałeś o ich istnieniu?

Pytanie 1 z 12
Ta oryginalna rzeźba przedstawiająca Jana Pawła II znajduje się na dworcu autobusowym:
Rzeźba papieża Jana Pawła II
Raport z Anteny 15.04