W Skansenie Pomezania w Kałdunach odbyła się XVI Biesiada Historyczna

2022-08-31 12:23

W minioną niedzielę, 28 sierpnia br. w gościnnym Skansenie „Pomezania” w Kałdunach odbyła się XVI Biesiada Historyczna - jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne wydarzenie, przyciągające jak magnes historyków, pasjonatów i miłośników historii, przyjaciół, ludzi „pozytywnie zakręconych”.

Prezes Towarzystwa Ziemi Rudzienickiej Henryk Plis zaprezentował 12. wydanie Rocznika Historycznego Pojezierza Iławskiego. Warto podkreślić, że rocznik ten jest również niepowtarzalny. Trafia bowiem do najważniejszych bibliotek uniwersyteckich w Polsce. Później wystąpił dr Wiktor Chmielarczyk z wykładem „Dlaczego zniknęli Prusowie”. W dalszej części uroczystości Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński wraz z Prezesem Towarzystwa Henrykiem Plisem przekazali oryginał księgi rękopiśmiennej „Historię Klubu Jeziorak” do zbioru biblioteki olsztyńskiej.

W trakcie biesiady, na pamiątkę wydarzenia, posadzono cztery dęby - drzewa symbolizujące powstanie nowej „Alei Pomezańskiej” w Kałdunach. Tego uroczystego aktu dokonali: Waldemar Wysocki – właściciel Skansenu Pomezania oraz odpowiednio przedstawiciele samorządów: województwa, powiatu, gminy oraz miasta Iławy.

Wydarzenie uświetnił koncert pianistyczny Moniki Kopaczewskiej – absolwentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, od urodzenia związanej z Gminą Iława. Wśród licznych atrakcji niespodzianek dla gości znalazła się m.in. legendarna „Zupa Gargamela” oraz inne atrakcje kulinarne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kałdunach na czele z Panią Danielą Wysocką oraz Renatą Kosinską.

W sumie na Biesiadzie gościło ponad 50 osób. Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński podziękował wszystkim uczestnikom biesiady podkreślając wysoki poziom merytoryczny i artystyczny wydarzenia, które jednocześnie doskonale promuje Gminę Iława w kraju i za granicą.

Organizatorami wydarzenia byli: Towarzystwo Ziemi Rudzienickiej z Henrykiem Plisem na czele, właściciele Skansenu „Pomezania” Państwo Agnieszka i Waldemar Wysoccy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Kałdunach. Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Marek Gustaw Brzezin, Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński.

Quiz. II wojna światowa. Sprawdź, co wiesz o największym konflikcie zbrojnym w historii

Pytanie 1 z 10
1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę. Kto był wówczas Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych?
Pułkownik o szybkim tempie wojny w Ukrainie. Wprost wyjaśnił, co to znaczy

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl