samochód zima

i

Autor: Arskom Group/Moja Dziupla W Iławie sypnie śniegiem. Jak przygotować samochód do zimy?

W Iławie sypnie śniegiem. Jak przygotować samochód do zimy? To nie tylko zmiana opon!

2020-12-01 11:46

Z czwartku na piątek (3/4.12) w Iławie i okolicach zapowiadane są przez synoptyków kolejne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Większość zmieniła już opony na zimowe lub wielosezonowe, ale jak podpowiadają eksperci - to minimalistyczne i błędne myślenie. Co w takim razie należy zrobić w tym okresie, aby przygotować auto do bezpiecznej jazdy?

Zmiana opon na zimowe jest sprawą kluczową. Na szczęście zdecydowana większość polskich kierowców pamięta o tym przed rozpoczęciem sezonu zimowego na drogach. Specyfika tych opon sprawia, że jazda na śliskich lub oblodzonych drogach staje się łatwiejsza, bezpieczniejsza.

– Wymiana opon przed sezonem zimowym powinna należeć do obowiązków każdego posiadacza samochodu i aktywnego kierowcy. Pomogłoby to nie tylko nam, kierowcom, ale także zwiększyłoby bezpieczeństwo na naszych drogach. Wszyscy wiemy, ile wypadków zdarza się właśnie przez takie rzeczy jak nieodpowiednie dobranie opon – mówią eksperci z portalu ogłoszeń motoryzacyjnych Moja Dziupla.

Akumulator i kable

Warunki zimowe są kłopotliwe dla kierowców nie tylko przy wyborze opon. Niska temperatura bardzo często jest powodem awarii akumulatorów w naszych samochodach. Aby zminimalizować ryzyko problemów z akumulatorem w okresie zimowym, zalecany jest przegląd stanu akumulatora w warsztacie. W razie jakichkolwiek problemów w trakcie podróży, warto zainwestować w kable rozruchowe, które mogą być bardzo przydatne w razie niespodziewanej awarii.

Oświetlenie i wycieraczki

Wielu z nas może się to wydawać nieprzydatne i błahe. Jednak dobra widoczność podczas jazdy samochodem jest jednym z najważniejszych czynników bezpiecznej jazdy. Grzechem wielu Polaków jest ignorowanie stanu żarówek. Sprawne oświetlenie w samochodzie nie tylko pomoże w zwiększeniu komfortu jazdy i bezpieczeństwa nie tylko dla nas, ale także innych mijających nas samochodów. Musimy też pamiętać, że brak odpowiedniego oświetlenia to wykroczenie, za które dostaniemy mandat.

Sprawne żarówki w samochodach nie będą miały takiego efektu bez dobrze funkcjonujących wycieraczek. Pamiętajmy, aby sprawdzić czy pióra wycieraczek w naszych samochodach są w stanie poradzić sobie przy niekorzystnych warunkach do jazdy. Ich wymiana na nowe to jedna z rzeczy, które warto zrobić nim spadnie pierwszy śnieg.

Płyny eksploatacyjne

Warto pamiętać także o wszystkich płynach eksploatacyjnych w samochodzie. Niskie temperatury powietrza mogą spowodować zgęstnienie bądź całkowite ich zamarznięcie. Zignorowanie tego może spowodować poważne uszkodzenia silnika i innych części samochodu. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, że olej czy płyn chłodniczy są na odpowiednim poziomie.

Nie zapomnij o wyposażeniu

Odpowiednie wyposażenie samochodu znacznie ułatwia kierowcom przygotowanie samochodu do jazdy. W okresie zimowym takim sprzętem są wszelkiego rodzaju skrobaczki, zmiotki lub inne przedmioty przygotowujące samochód do bezpiecznej jazdy i pozwalające się pozbyć śniegu i lodu. Co więcej, podczas okresu zimowego wypadki na drogach zdarzają się z większą częstotliwością. Bardzo ważnym aspektem przygotowanie się na każdą sytuację jest wykupienie dobrego ubezpieczenia OC i AC. Oprócz tego, że posiadanie ważnego OC to obowiązek każdego kierowcy, zapewniają one dodatkową ochronę w przypadku stłuczki lub innej kolizji. Warto pamiętać o tym przed nadejściem zimy.

Przyporządkuj model samochodu do marki

Pytanie 1 z 14
Nubira to sedan produkowany przez markę:
Tysiące bombek w jednym miejscu. Niezwykłe muzeum w Miliczu