Iławskie motyle

i

Autor: Dzika Iława

REKREACJA

W Iławie policzono motyle. Wśród nich także wyjątkowe gatunki

2023-07-18 11:49

To było już drugie liczenie motyli, które zaproponowała Magdalena Rudnicka ze stowarzyszenia Dzika Iława. Tym razem uczestnicy spotkali się na Osiedlu Żołnierzy Wyklętych w Iławie.

Podczas sobotniego (15 lipca) spaceru już po raz drugi policzono napotkane na szlaku motyle. Były drobne Karłątki i okazałe Bielinki. Niektóre szare i brązowe - zupełnie niepozorne, niektóre - żywo ubarwione. Spijające nektar z kwiatów i czerpiące sole mineralne z kałuży.

- Najliczniejsze okazały się Polowce, Przestrojniki i Karłątki, których gąsienice  rozwijają się na trawach, licznie występujących na trasie. Pośród ciem aktywnych za dnia licznie pokazywały nam się Kraśniki i mieniące w słońcu Lśniaki - opowiada Magdalena Rudnicka ze stowarzyszenia Dzika Iława, która oprowadzała uczestników po łąkach na Osiedlu Żołnierzy Wyklętych.

Przyszli entomolodzy próbowali również swoich sił w odławianiu owadów - ale tylko na chwilę! Po obejrzeniu ich w siatce, były wypuszczane na wolność.

- Wspólne poznawanie i liczenie motyli to dobry przykład nauki obywatelskiej - budowania społeczeństwa obywatelskiego i dialogu między nauką a lokalnymi społecznościami. Polega ona na realizowaniu wspólnych projektów naukowych, w ramach których osoby, które nie są zawodowymi naukowcami, zbierają określone dane, a specjaliści poddają je analizie, a następnie udostępniają uzyskane wyniki społeczeństwu - mówi Magdalena Rudnicka.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Sprawdź, jakim zwierzęciem jesteś

Pytanie 1 z 7
Ile mniej więcej godzin śpisz w ciągu wolnego dnia?
Zwężą Marszałkowską żeby posadzić drzewa. Tramwajarze i drogowcy łączą siły