Uwaga w powiecie iławskim znów grasują oszuści. Straty na 100 tys zł

2021-08-13 11:10

Na policjanta, "wnuczka”, „na inkasenta”, a teraz także „na konto prokuratora” - przestępcy nie ustają w wymyślaniu nowych metod, za pomocą których próbują oszukać jak najwięcej osób. Bezwzględnie wykorzystują naiwność i dobrą wolę swoich ofiar. Jednak pamiętajmy, że w pierwszej kolejności za bezpieczeństwo swoje i naszego mienia odpowiadamy my sami.

ESKA XD #029 - ELIF, TANIEC Z GWIAZDAMI, SEKRETY TOUR DE POLOGNE

W ciągu ostatnich dwóch dni na terenie powiatu iławskiego doszło do kolejnych oszustwa. Mężczyzna zadzwonił do pokrzywdzonej i oświadczył, że jej córka miała wypadek w innym przypadku z pokrzywdzony miał skontaktować się pracownik poczty.  Sprawca rozpytywał pokrzywdzonych o pieniądze w domu, oszczędności jak i wysokość emerytury oraz lokaty i bank, w którym trzyma pieniądze.

Pokrzywdzeni w ten sposób stracili prawie 100 000 zł.

Po raz kolejny ostrzegamy!

W przypadku oszustw „na policjanta” pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy!

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę! Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować - powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu natychmiast trzeba powiadomić Policję po wcześniejszym rozłączeniu się z przestępcą.

Apelujemy również do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o zapłatę za wypadek, który rzekomo miał spowodować członek naszej rodziny czy szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie seniorom z naszego otoczenia.

Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.

QUIZ. Zdrady u Mostowiaków w M jak miłość. Odpowiesz 8/10 nawet jak nie widziałeś żadnego odcinka!

Pytanie 1 z 10
Kim była pierwsza kochanka Marka Mostowiaka, Grażyna?