Uciekają przed wirusem na wodę! Na Jezioraku coraz więcej łódek [WIDEO, AUDIO]

2021-04-28 15:33

Uciekając przed pandemią, niektórzy już koczują w swych łodziach od pierwszych dni kwietnia. Teraz, gdy robi się cieplej, łódek w przystaniach na Jezioraku przybywa.

Gospodarka się odmraża, łagodzone są kolejne obostrzenia, więc niedługo można się spodziewać zwiększonego ruchu białych żagli na najdłuższym jeziorze - Jezioraku.

Niektórzy na łódkę przed koronawirusem uciekli już wcześniej, jak pan Marek ze Śląska, którego spotkaliśmy w porcie. Jak mówi, zwłaszcza nocami łatwo nie jest, bo zimo!

- Kilka warstw zakładam, żeby przetrwać noce i poranki ale warto! Jeziorak jest jeszcze takim niezdeptanym jak to mówię rezerwatem przyrody, nie jak Mazury Wschodnie (przyp.red. Giżycko, Mikołajki), gdzie tłok jest niesamowity - mówi Marek, doświadczony żeglarz.

W porcie nie brakuje też wielbicieli męskich rejsów jak pan Adam - obu posłuchacie w podcaście poniżej.

Posłuchaj więcej: Żeglarze kończą klarować łódki przed wyruszeniem na wody jeziora Jeziorak

Iława gotowa na majówkę?

Właśnie odkręcana jest woda w iławskich fontannach, dobiega końca koszenie i sprzątanie po zimie.

Jak powiedziała nam Beata Furmanek z wydziału Komunikacji Społecznej - Obserwujemy, że iławskie restauracje przygotowują się już do majówki, są gotowe wydawać zestawy posiłków zarówno żeglarzom, turystom, rowerzystom jak i spacerującym nad Jeziorakiem. Na żeglarzy czeka 8 pomostów cumowniczych i ciche zakątki Jezioraka, w których można odpocząć od zgiełku.

1 maja, po przerwie, w pierwszy rejs wokół wyspy Wielka Żuława wyruszy też statek wycieczkowy Ilavia.

Jak powiedział nam Krzysztof Mądry z Iławskiego Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji, które zarządza statkiem - Kapitan jeszcze sprawdza ostatnie szczegóły odnośnie zmienianych obostrzeń, już wiemy, że na pewno nie będziemy mogli na pokład zabierać osób niepełnosprawnych na wózkach. Jeśli chodzi o obłożenie, to prawdopodobnie tak jak w minionym sezonie, Ilavia będzie mogła zabierać połowę pojemności, czyli 14 osób.

Jeśli chodzi o ceny, to w tym sezonie za rejs wokół wyspy Wielka Żuława, trzeba będzie zapłacić 20 złotych (bilet normalny) i 15 zł (ulgowe). Rejsy będą, podobnie jak w minionym sezonie już z reżimem, organizowane w większych odstępach, czyli o godzinach: 10:00, 11:30, 13:00 14:30 16:00

Na Mazurach coraz więcej łódek. Trwa odliczanie do majówki i sezonu żeglarskiego

QUIZ. Powtórka przed maturą. Sprawdź, czy zdasz egzamin maturalny z biologii

Pytanie 1 z 10
Wskaż narząd ludzki, w którym odbywa się synteza największej ilości cholesterolu?