dom dziecka

i

Autor: Starostwo Iławskie

Pomoc

Trwa wyposażanie nowego Domu dla Dzieci w Suszu. Jesienią zamieszka w nim 14 wychowanków

2023-09-22 15:33

Jesienią tego roku oddana zostanie do użytku nowa placówka w Powiecie Iławskim – będzie to Dom dla Dzieci z Powiatu Iławskiego w Suszu. Prace budowlane dobiegają końca, trwa proces wyposażania wnętrza domu. Jest to już drugi dom dla dzieci z pieczy zastępczej w naszym powiecie, pierwszy znajduje się w Kisielicach.

Dom dla Dzieci  w Suszu to nowa placówka, budowana od podstaw. – Cieszymy się, że warunki lokalowe będą bardzo dobre, pokoje dzieci 2-osobowe, do dyspozycji wychowanków będą pomieszczenia przeznaczone do rekreacji, wypoczynku, nauki, a wokół pięknie zagospodarowany teren z widokiem na jezioro – mówi Jolanta Rynkowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie, jednostki prowadzącej placówkę. –  Spotykamy się z pozytywnym nastawieniem i chęcią pomocy ze strony osób prywatnych, firm. Odbieramy telefony z zapytaniami, czy coś można przekazać do użytkowania dzieciom. Jesteśmy wdzięczni za każdą okazaną pomoc.

Ktoś mógłby spytać, skąd pomysł żeby tworzyć kolejny dom dla dzieci z pieczy zastępczej skoro jest już jeden w Kisielicach. Okazuje się, że potrzeby w tym zakresie są ogromne a suska placówka jest pilną odpowiedzią na nie. W nowym domu zamieszka 14 wychowanków ze starszej grupy wiekowej, od 10 roku życia.

– Bardzo staramy się, aby dzieci pochodzące z naszego powiatu nie były umieszczane w pieczy zastępczej poza powiatem – mówi Jolanta Rynkowska. – Niestety z uwagi na rosnącą liczbę dzieci wymagających zabezpieczenia w zastępczym środowisku i brak wolnych miejsc, już kilkoro  trafiło do pieczy w odległych miejscach na terenie całej Polski. Powstanie nowej placówki wychowawczo-opiekuńczej w Suszu częściowo rozwiąże te sytuacje.

Obecnie rozpoczyna się proces wyposażania Domu dla Dzieci w Suszu we wszystkie niezbędne sprzęty (meble, pościel, kołdry, artykuły gospodarstwa domowego,  sprzęt RTV, sprzęt elektroniczny, sportowy, itp.) Prowadzony będzie nabór, potrzebni będą pracownicy do nowej placówki. Potrzeba 6 wychowawców, pedagoga i psychologa.

Całkowity koszt inwestycji to 8.167.200,00 zł brutto.

Najlepsze cytaty filmowe Bogusława Lindy

Zapomniane polskie przeboje. Te utwory słyszał każdy! Rozpoznasz je?

Pytanie 1 z 10
„Jezu, to znowu się stało, zakochałem się, aż mnie coś zabolało” – takimi słowami zaczyna się utwór: