Antwerpski sektor diamentów pomaga Rosji finansować wojnę na Ukrainie

i

Autor: Colin Behrens - Pixabay Antwerpski sektor diamentów pomaga Rosji finansować wojnę na Ukrainie

Te iławskie firmy to prawdziwe diamenty. Zwiększyły zyski mimo pandemii!

2021-02-16 14:01

Diamenty Forbesa to prestiżowe zestawienie najszybciej rozwijających się polskich firm. Wyróżnione przedsiębiorstwa są podzielone według województw. Tegoroczna lista jest rekordowo długa - liczy blisko 15 tysięcy firm, którym firma badawcza Bisnode Polska przyznała pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, a które jednocześnie mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają z płatnościami. W zestawieniu jest sporo firm z Iławy i okolic! Do zestawienia nie trafiają firmy znajdujące się w upadłości lub likwidacji.

Jeśli chodzi o Diamenty Forbesa 2021 w woj. warmińsko-mazurskim, jak informuje Forbes:

- Olsztyn jest głównym w regionie ośrodkiem przemysłu spożywczego, oponiarskiego i drzewnego, a także turystyki. Natomiast cały region słynie przede wszystkim z produkcji mebli oraz najwyższej klasy jachtów i łodzi. Na „diamentowej” liście jest 115 spó­łek (2,7 proc. całości zestawienia) z regionu, który w efekcie zajmuje na niej 12. miejsce. Wśród spółek, które najszybciej podnoszą swoją wartość, najwięcej jest małych firm z rocznymi przychodami poniżej 50 mln zł. Tylko 25,2 proc. stanowią średnie firmy. Dużych przedsiębiorstw jest 6. Wśród nich znajdują się dwie hurtownie sprzedające części do samochodów (Inter Land oraz Auto Land Polska), a także Ostróda Yacht – firma budująca statki i łodzie.

Trzy pierwsze miejsca w regionie zajmują małe spółki. Liderem jest firma RES Energy BGW z przychodami 16,7 mln zł rocznie i zyskiem 4,2 mln zł. Firma świadczy usługi montażu i przeprowadzenia formalności związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych.

Kolejna jest spółka Konter z Kurzętnika, która zajmuje się głównie wykonawstwem konstrukcji stalowych oraz szeroko rozumianą ślusarką. Jej przychody w 2019 roku wyniosły ponad 5 mln zł.

Podium zamyka firma Wimax Mazury z Iławy, która – pod swą wiodącą marką Ivendo Solar – oferuje innowacyjne produkty z zakresu szerokiej skali systemów fotowoltaicznych, montowanych na łodziach, dachach i także na gruncie.

Diamenty z Iławy

O ile w przedziale Diamenty Forbesa – Przychody Powyżej 250 mln PLN żadnej iławskiej firmy nie ma, to w przedziale przychody od 50 do 250 mln złotych jest jedyna firma z Iławy

Na miejscu 14 na liście regionalnej oraz 2496 na ogólnopolskiej zajmuje IŁAWSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWLANE IPB SP. Z O.O., te przedsiębiorstwo budowlane wypracowało 114,97 mln sprzedaży w 2019 roku, 11,82 zysku netto i zanotowało średnią ważoną wzrostu na poziomie 23,75.

Kolejne 4 firmy z Iławy znajdujemy w przedziale Przychody od 5 do 50 mln złotych:

3. (w kraju 97.) WIMAX MAZURY SP. Z O.O. Iława z branży Metal Konstrukcyjny

15. (w kraju 850.) 4IQ GROUP SP. Z O.O. Iława - Sprzedaż wysyłkowa

62. (w kraju 3311.) JACQUES BATTINI COSMETICS SP. Z O.O. Iława - Preparaty Toaletowe

79. (w kraju 4165.) PPH SKRZAT SP. Z O.O. Iława - branża: Meble

W czasie pandemii, nie tylko przetrwanie ale wypracowanie zysku było nie lada wyczynem, dlatego wszystkim małym i dużym przedsiębiorcom gratulujemy. Więcej o diamentach Forbesa i cały ranking, możecie sprawdzić w numerze 2/2021 oraz TUTAJ

QUIZ: Końcówka "-ą" czy "-om"? Sprawdź czy piszesz poprawnie!

Pytanie 1 z 20
Nigdy nie kupuję moim _________ słodyczy.
Zimowa siódemka. Wilcza rodzina cieszy się z zimy