szkola

i

Autor: UM Iława

Szykuje się spory remont w iławskiej pątce. Stawiają na ekologię

2022-11-18 12:45

Budynek iławskiej piątki należy do największych placówek edukacyjnych, którymi dysponuje miasto. Duża powierzchnia szkoły to także duże koszty utrzymania, zwłaszcza spore rachunki za ogrzewanie. Dlatego zaplanowaliśmy inwestycję termomodernizacji szkoły, ponieważ to sprawdzone rozwiązanie - mówi burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

Burmistrz podpisał umowę na wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej, specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót oraz kosztorysy i przedmiary dla termomodernizacji SP 5. Projekty te będą gotowe jeszcze w tym roku, a wykona je firma Studio Projektu Budowlanego FILAR Marcin Górzny z Piły za kwotę 57 810 zł. Dokumentacja obejmuje m.in.:

ocieplenie zewnętrznych ścian fundamentowych i ścian piwnic z wykonaniem hydroizolacjiocieplenie ścian zewnętrznych,ocieplenie stropodachu szkoły,modernizację instalacji centralnego ogrzewania,modernizację systemów wentylacji,wykonanie instalacji fotowoltaicznej na potrzeby własne obiektu,zastosowanie systemów zarządzania energią w budynkach (BMS).

 – W 2023 roku będziemy się starać o uzyskanie dofinansowania na wykonanie termomodernizacji. Koszty tego typu inwestycji znacząco przewyższają możliwości finansowe naszego miasta, które określa przyszłoroczny budżet. Liczymy jednak, że pojawią się możliwości i procedurę inwestycyjną  uda się rozpocząć w przyszłym roku. Dokumentacja jest niezbędna, aby móc wnioskować o środki zewnętrzne- dodaje burmistrz.    

- Planowana termomodernizacja szkoły przyniesie oszczędność energii elektrycznej i energii cieplnej.Korzyści płynące z termomodernizacji dla całej społeczności szkolnej to z pewnością zwiększenie komfortu użytkowania budynku dzięki wyciszeniu i lepszej izolacji termicznej oraz poprawa estetyki szkoły poprzez odnowienie elewacji zewnętrznej budynków.- komentuje Mariusz Sadowski Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Iławie.

Pierwszy śnieg w Rzeszowie

QUIZ. Najbardziej denerwujące postacie z polskich seriali. Pamiętasz czym nas wyprowadzali z równowagi?

Pytanie 1 z 14
Przystojny, bogaty i powszechnie szanowany pan doktor znęcał się nad własną żoną. Miał też konszachty z mafią... Niby zniknął, ale jeszcze może wrócić