kroniki policyjne

Susz: Opalała kable, by zarobić na nich w skupie

2023-07-31 11:25

Kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. Za takie właśnie postępowanie ukarana została 46 – latka, która na podwórku paliła śmieci, w tym stare kable od różnych domowych sprzętów.

Suscy policjanci podczas patrolu miasta na jednej z ulic zauważyli duże ciemne zadymienie. Funkcjonariusze natychmiast pojechali w kierunku dymu, aby zobaczyć czy ktoś nie potrzebuje pomocy.

Na miejscu okazało się, że nikomu nic się nie stało. Jak ustalili policjanci 46 – latka  ze starych kabli pochodzących z różnych sprzętów agd i rtf zrobiła ognisko. Oświadczyła funkcjonariuszom, że nie wiedziała co ma z nim zrobić więc postanowiła wypalić warstwę izolacyjną kabli a następnie sprzedać je na skupie złomu, żeby mieć na swoje wydatki. Mieszkanka Susza za termicznie przekształcenie odpadów poza spalarnią została ukarana mandatem.

Wykroczenie albo przestępstwo

Przepisy ustawy o odpadach wskazują jednoznacznie, że spalanie śmieci może odbywać się tylko w spalarniach. Osoba, która termicznie przekształca odpady poza miejscem do tego wyznaczonym podlega karze aresztu lub grzywny.

Jeżeli natomiast w wyniku spalania poza spalarniami odpadów występuje zagrożenie życia lub zdrowia albo pogorszenie stanu powietrza, sprawca odpowiada za przestępstwo określone w art. 183 kodeksu karnego. Karą wówczas jest kara pozbawiania wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Dni Olsztyna 2023. Rękodzieło, tradycyjne jedzenie i tłumy zwiedzających

Quiz. Kiedy jest sezon na te owoce? 7 punktów zdobywają tylko najlepsi!

Pytanie 1 z 10
Sezon na truskawki rozpoczyna się w: