droga do szkoły

i

Autor: KPP Iława Startuje rok szkolny. Policja apeluje do kierowców o większą czujność

Startuje rok szkolny. Policja apeluje o większą czujność

2021-09-01 12:00

Po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych w Iławie i regionie należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. Nie tylko w dniu rozpoczęcia roku szkolnego.

Wakacje się skończyły, czas na zmianę stylu jazdy kierowców oraz zwiększoną czujność pieszych, rowerzystów, jednym słowem wszystkich uczestników ruchu.

Od 1 czerwca 2021 niechronieni uczestnicy ruchu znajdujący się na przejściu mają pierwszeństwo. Niestety wielu zbyt pewnie stawia na to, że może wtargnąć na przejście czy przejazd (w przypadku rowerów) i dochodzi do potrąceń.

Najlepiej gdyby pieszy zawsze próbował łapać kontakt wzrokowy ze zbliżającym się kierowcą i upewnić się, że ten go widzi. Z kolei rowerzyści czy poruszający się na hulajnogach mogą chociaż sygnalizować zamiar skrętu ze ścieżki na przejazd rowerowy/przejście wyciągnięciem ręki. Ten zapomniany gest, może ocalić nie jednemu kłopotów, a nawet życie.

Policja przypomina

Jeśli odwozisz dzieci, młodzież do szkoły pamiętaj o:

  • korzystaniu z pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu najmłodszych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących;
  • zatrzymaniu swojego pojazdu w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy przechodzą przez jezdnię;
  • zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu. 

Przypominamy, dzieci do lat 7 nie mogą poruszać się samodzielnie po drogach!

Kierowcy, pamiętajcie o zachowaniu szczególnej ostrożność w rejonach przejść dla pieszych i dostosowaniu prędkość do warunków panujących na drodze.

Piesi, również jesteście zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pamiętajcie też, że zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych.

Sonda
Czy nauczyciele powinni zarabiać więcej?
Jak bawić się z dzieckiem plasteliną?