Festiwal w Siemianach

i

Autor: UG Iława

KULTURA

Siemiany 2023. Festiwal nad Jeziorakiem już za nami

2023-07-24 14:42

Ponownie fani dobrej muzyki i kabaretu zawitali do gościnnych Siemian, aby wziąć udział w 17. edycji Festiwalu „Nad Jeziorakiem”. Program tegorocznego Festiwalu był jak zwykle bogaty i zróżnicowany. Nie zawiodła również licznie zgromadzona publiczność.

Wydarzenie otworzył w piątek, 21 lipca włodarz gminy Iława Krzysztof Harmaciński. W roli prowadzącego wystąpił Szymon Kusarek. Festiwal był objęty honorowymi patronatami zarówno wojewody, jak i marszałka. Wśród licznie przybyłych gości pojawili się również parlamentarzyści: senator Bogusława Orzechowska, a także posłowie: Elżbieta Gelert, Zbigniew Ziejewski i Robert Gontarz, lokalni samorządowcy, radni i sołtysi gminy Iława.

Muzyka i kabarety

Jako pierwszy na scenie zaprezentował się, związany z festiwalem od samego początku, zespół „Czerwony Tulipan”, a następnie zespół „Grasz Band”, którego liderem jest Grażyna Piękos, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie.

Następnie sceną zawładnął kabaret K2, który wystąpił w Siemianach już po raz drugi. Później przyszedł czas na gwiazdę wieczoru, którą był zespół IRA. Siemiańska publiczność nie zawiodła, a wokalista zespołu Artur Gadowski błyskawicznie nawiązał z nią kontakt. Zespół wykonał swoje największe przeboje, które zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność. Radomska grupa udowodniła, że rock ma się w gminie Iława bardzo dobrze.

W sobotę odbył się tradycyjny konkurs muzycznych talentów zakończony występem laureatów.

Jury w składzie:

Agnieszka Hekiert,

Ewa Alchimowicz-Wójcik

oraz Jacek Wójcik

wyłoniło zwycięzców. Nagrodę główną zdobyła Weronika Ważna, II miejsce otrzymała Agata Bieńkowska, a III lokatę zajął zespół „Sweet Blues”. Wyróżnienie przyznano Dominice Dreszler. Laureaci konkursu oprócz upominków i nagród finansowych miały również możliwość zaprezentowania się przed siemiańską publicznością.

Lata dwudzieste, lata trzydzieste

Konferansjerem sobotniego wieczoru był Kacper Kuszewski, aktor znany z wielu ról filmowych i telewizyjnych. Artysta dał się również poznać jako utalentowany wokalista. W swoim koncercie zaprezentował m.in. przeboje z lat dwudziestych i trzydziestych, pomiędzy którymi zabawiał publiczność zabawnymi anegdotkami.

Na scenie w Siemianach wystąpił także Ilava All Stars Big Band – zespół złożony w większości z absolwentów z tzw. „budowlanki”. Artyści w Siemianach wystąpili po raz pierwszy i zostali ciepło przyjęci przez publiczność.

Gwóźdź w dłoni

W sobotę o dobry humor zadbał stand-uper Pan Li. Artysta nawiązał doskonały kontakt z publicznością, którą to również chętnie angażował przy wykonywaniu skeczów. Do współpracy zaprosił m.in. wójta gminy Krzysztofa Harmacińskiego oraz skarbnik Marlenę Baranowicz-Rak, która wzięła udział w mrożącym krew w żyłach skeczu z gwoździem (!).

Następnie sceną zawładnęła Anna Wyszkoni z zespołem. Ania wykonała swoje największe przeboje, przyjęte z entuzjazmem przez publiczność, która zaśpiewała jej „Sto lat” z okazji obchodzonych przez artystkę tego dnia urodzin.

Wszyscy artyści zostali uhonorowani rzeźbą przedstawiającą „Białego Chłopa” – symbol Festiwalu „Nad Jeziorakiem” oraz otrzymali drobne upominki.

Tegoroczny program był nadzwyczaj bogaty. W jego ramach odbyły się także warsztaty wokalne prowadzone przez Agnieszkę Hekiert – uznaną trenerkę wokalu, znaną m.in. z programu „Twoja twarz brzmi znajomo”.

Plener Pro Bono

Przed festiwalem, od środy do czwartku, odbył się plener malarski, zorganizowany przez GOK Laseczno, przy współpracy Stowarzyszenia SART oraz Stowarzyszenia Pro Bono. Warsztaty były prowadzone przez: Agatę Topolewską, Joannę Wolf, Edwarda Baranowskiego oraz Joannę Sierzputowską.

Festiwal był objęty Honorowymi Patronatami Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Organizatorami festiwalu byli: Gmina Iława, Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie oraz powiat iławski. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Tragiczna sytuacja pożarowa w Grecji. Na pomoc ruszyli strażacy z Krakowa

Najtrudniejszy quiz z biologii. 10/10 zdobędą tylko specjaliści!

Pytanie 1 z 10
Od czego zależy wytrwałość kaktusa na brak wody?