Szymbark ruiny zamku

i

Autor: djk Szymbark - ruiny zamku kapituły pomezańskiej

Ruiny zamku w Szymbarku: W 2022 roku pierwsze widoczne prace!

2022-02-14 11:43

Po przejęciu niszczejących ruin zamku w Szymbarku było do tej pory cicho, ale Jak powiedział Radiu Eska wójt Krzysztof Harmaciński, w tym roku ma to się zmienić.

W 2018 roku przypomnijmy Prezes spółki IBC Investments Grzegorz Słyszyk po wygraniu licytacji zabytkowych ruin Zamku Szymbark zapowiedział, że chce tu stworzyć nie tylko sale wystawowe, ale międzynarodowe centrum konferencyjne.

Plany odbudowy zamku mają objąć również jego otoczenie. Bez wątpienia na kompletną odbudowę zabytku trzeba masę zezwoleń konserwatorskich i nie wiele mniej pieniędzy, ale pierwsze widoczne zmiany prawdopodobnie zobaczymy jeszcze w 2022 roku.

Po jednym ze spotkań władz gminy Iława z nowym inwestorem, Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława zdradził Radiu Eska, że właściciel nie rezygnuje z planów i w najbliższym czasie już planuje pierwsze ruchy.

- Cała odbudowa będzie czasochłonna, obiekt wymaga wielu nakładów finansowych oraz dokumentacji konserwatorskich. W 2022 roku Fundacja Zamek Szymbark chce wejść na ten obiekt i zacząć od odbudowy bramy wjazdowej, bo to kluczowa rzecz jeśli myśli się dalej o wykorzystaniu dziedzińca do spotkań, czy imprez - mówi Krzysztof Harmaciński, wójt gminy. Koszt tej inwestycji to około 2 mln złotych, ale pan Grzegorz zapewnia, że w tym roku powinno się udać to w tym roku zrobić. W dalszym ciągu fundacja szuka środków zewnętrznych na pozyskanie środków na kolejne etapy. To już pewnie kwestia setek milionów, by zrealizować zapowiadane utworzenie międzynarodowego centrum konferencyjno-kulturalno-wystawienniczego.

Jak wygląda obecnie zamek? Jest już ogrodzone dojście do bramy głównej, doprowadzono monitoring i prąd.

Ostatnią okazją do zajrzenia do środka był Pomarańczowy Rajd Rowerowy:

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Na te pytania dobrze odpowiedzą tylko nieliczni

Pytanie 1 z 10
Ile medali olimpijskich zdobył do igrzysk w Pekinie Kamil Stoch?
Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!