sport

Regionalny finał Pucharu Tymbarku na stadionie w Iławie

2023-05-17 8:11

Ruszyły finały regionalne XXIII edycji Pucharu Tymbarku. W województwie warmińsko–mazurskim o awans do finału ogólnopolskiego zagra 101 drużyn. Puchar Tymbarku, oprócz aspektów sportowych, jest również okazją do dobrej zabawy, dlatego organizatorzy przygotowali dla uczestników szereg dodatkowych atrakcji.

Finały regionalne województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczną się 18 maja na Stadionie Miejskim w Iławie od meczów piłkarek i piłkarzy z roczników U-8 i U-10. Dzień później odbędą się spotkania najstarszych uczestników Pucharu Tymbarku – z kategorii U-12. Wszystkie spotkania poprowadzą profesjonalni arbitrzy.

To właśnie w kategorii U-12 wystąpią w tym roku chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Olsztynie. Przed rokiem zespół zwyciężył w ogólnopolskim finale na stadionie PGE Narodowym. – Teraz chcą obronić tytuł mistrza. Jeżeli uda im się wygrać finał wojewódzki, będę trzymał kciuki za ich sukces w Warszawie! – powiedział Krystian Mucha koordynator wojewódzki Pucharu Tymbarku w województwie warmińsko-mazurskim.

Puchar Tymbarku to jednak nie tylko piłkarskie emocje. Dzieciom przez dwa dni rozgrywek towarzyszyć będzie maskotka Kubusia. Ponadto obok boisk ustawiona zostanie fotobudka, w której dzieci będą mogły zrobić pamiątkowe zdjęcie z kolegami i koleżankami z drużyny.

W stworzeniu niezwykłej, piłkarskiej atmosfery podczas Pucharu Tymbarku pomogą również kibice. – Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku na pewno ich nie zabraknie. Dla dzieci finały wojewódzkie to duże wydarzenie, któremu towarzyszy sporo emocji, ale atmosfera piłkarskiego święta udziela się również ich opiekunom i rodzicom – mówi Mucha.

Co czwarta szkoła w Polsce gra w Pucharze Tymbarku

W XXIII edycji Pucharu Tymbarku rozgrywki na etapach gminnych i powiatowych odbywają się w 98% powiatów. Młode piłkarki i piłkarze grają na boiskach w całym kraju o wymarzoną nagrodę – spotkanie z reprezentacją Polski. Ostatnim krokiem na ich drodze będą mecze na PGE Narodowym. Wystąpią na nim tego samego dnia, co ich idole z kadry – 16 czerwca przed meczem Polska – Niemcy.

– Puchar Tymbarku to unikatowe wydarzenie, między innymi z uwagi na jego zasięg i otwartość na wszystkich uczniów. Poprzez rozgrywki zachęcamy dzieci z całego kraju do aktywności fizycznej i rozwijania piłkarskiej pasji. Cieszymy się, że tegoroczna zmiana regulaminowa przyniosła oczekiwane rezultaty. Do gry przystąpiła co czwarta szkoła w Polsce, w Pucharze bierze udział o 50% więcej drużyn szkolnych niż w poprzednim roku. Wszystkim uczestnikom życzę jak najwięcej radości z gry w piłkę, ładnych akcji i pięknych bramek w kolejnych etapach rozgrywek – powiedział Adam Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. Piłkarstwa Amatorskiego.

We wszystkich województwach zagra 1755 zespołów. Do finałów ogólnopolskich zakwalifikuje się 16 najlepszych drużyn (po jednej z każdego regionu) w kategoriach U-10 i U-12 dziewczynek i chłopców. Rozgrywki U-8 kończą się na etapie regionalny

Piłkarskie święto w każdym województwie

Co istotne, Puchar Tymbarku nie jest zarezerwowany tylko dla dużych miast i ośrodków sportowych. Rozgrywki docierają do wielu zakątków Polski. Finały wojewódzkie, w formie dwu- lub trzydniowych mini-turniejów, odbywają się w całym kraju także w mniejszych miejscowościach, np. w Międzyrzecu Podlaskim (lubelskie), Nowinach (świętokrzyskie) czy Starych Oborzyskach (wielkopolskie).

– Nadrzędnym celem Pucharu Tymbarku jest upowszechnianie piłki nożnej. Szczególnie wśród tych dzieci, które nie uprawiają regularnie sportu na zorganizowanym poziomie. Nasze doświadczenia pokazują, że to działa. W minionej, XXII edycji w finałach ogólnopolskich zameldowały się drużyny między innymi z miejscowości takich jak Żórawina, Przechlewo, Idzbark czy Ślesin. Ponadto spośród byłych uczestników Pucharu, którzy grają dziś profesjonalnie w piłkę jest wielu zawodników i zawodniczek z mniejszych ośrodków. Choćby Tomasz Kędziora i Tymoteusz Puchacz, którzy pochodzą z 14-tysięcznego Sulechowa czy Paulina Dudek z niewiele większych Słubic. Dziś grają w zagranicznych klubach i mają na koncie wiele występów w reprezentacji Polski – powiedziała Paulina Kawalec, trenerka reprezentacji Polski kobiet do lat 15.

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej pasji. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych.

Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach mecze obserwują skauci PZPN oraz selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski. W rozgrywkach brało udział wiele zawodniczek i zawodników występujących dziś w klubach ekstraklasy, a także reprezentantek i reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. To m.in. Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Paulina Dudek (PSG), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam), Jakub Kiwior (Arsenal) oraz Arkadiusz Milik (Juventus).

Harmonogram finałów wojewódzkich:

• 15-17 maja – pomorskie

• 16 maja – podkarpackie

• 15-16 maja – lubuskie

• 17-19 maja – wielkopolskie

• 18-19 maja – warmińsko-mazurskie, lubelskie

• 22-24 maja – dolnośląskie, mazowieckie

• 22-23 maja – podlaskie

• 25-27 maja – łódzkie

Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie www.zpodworkanastadion.pl

Puchar Tymbarku oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski

Tuż przed startem rozgrywek Polski Związek Piłki Nożnej rozszerzył współpracę z marką Tymbark – sponsorem generalnym Turnieju, należącym do Grupy Maspex. Puchar Tymbarku oraz jego uczestnicy stali się oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski.

XXIII edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Patronat nad Pucharem objęło również Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia.Partnerem Pucharu Tymbarku w województwie warmińsko-mazurskim jest firma MAG Dystrybucja.

O Turnieju:

Puchar Tymbarku organizowany jest przez PZPN od 23 lat. Od 2007, Sponsorem Głównym Pucharu jest marka Tymbark. Puchar jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw Grassroots w Polsce, oraz jest największym w Europie wydarzeniem piłkarskim dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12.

ESKA LET'S BIKE 2023

Quiz. Światowe gwiazdy i ich polskie korzenie. Co wiesz na ich temat?

Pytanie 1 z 10
Steven Tyler, amerykański wokalista mający polskie korzenie, jest liderem grupy: