Przybywa bezrobotnych w Iławie. Są też jednak dobre wieści [audio]

2020-06-15 14:11

Powiatowy Urząd Pracy w Iławie podał najnowsze dane o bezrobociu w powiecie iławskim i poszczególnych miastach. Niestety pandemia odcisnęła także swoje piętno na lokalnym rynku pracy. Jednak po okresie zastoju znów zaczynają się pojawiać oferty dla bezrobotnych.

Tegoroczny maj był miesiącem, w którym gospodarka złapała głębszy oddech po jej totalnym zamrożeniu ze względu na czas pandemii. Wprowadzanie poszczególnych etapów luzowania ograniczeń społecznych miało wpływ na sytuację na rynku pracy. Liczba bezrobotnych ogółem w Iławie wyniosła 673 osoby (357 kobiet), w tym z prawem do zasiłku 203 osoby (109 kobiet). W porównaniu z końcem 2019 r. liczba bezrobotnych w naszym mieście wzrosła o 207 osób (86 kobiet).

W samym powiecie iławskim jest natomiast 2111 bezrobotnych. Oznacza to, że w ciągu 5 miesięcy przybyło ich ponad pół tysiąca, a w ciągu miesiąca prawie 100. Nadal jednak w powiecie mamy niską stopę bezrobocia w granicach 7 proc. 

- Zwolnienia grupowe miały miejsce tylko w jednym zakładzie, była to firma krawiecka - mówi Agata Steiner-Dembińska z Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. - Oczywiście pandemia doprowadziła do wielu zwolnień na terenie Iławy i powiatu. Po okresie zapaści mamy jednak zielone światło. Znów pojawiają się oferty zatrudnienia, to efekt odmrażania gastronomi i branży turystycznej.

Najwięcej bezrobotnych w powiecie iławskim wciąż stanowią kobiety. Jest ich prawie 1200. Natomiast bezrobotnych mężczyzn jest ponad 900.

Agata Steiner-Dembińska z PUP Iława mówi o aktualnej sytuacji na rynku pracy

qz-zHuE-1FaN-zhqy

Niesamowita łąka na Dolnym Śląsku