przejście dla pieszych

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Przejście dla pieszych pomyśli za ciebie i kierowców. Zagłosuj, by powstało w Iławie

2023-03-06 10:16

Iława bierze udział w konkursie „Inteligentne Przejście” organizowanym przez Orange Polska. O wygranej zadecydują mieszkańcy, głosując. W trzech miastach, które zdobędą najwięcej głosów w swoich kategoriach, Orange przekształci po jednym niebezpiecznym przejściu dla pieszych w dużo bezpieczniejsze, aktywne przejście „smart”.

W Iławie (jeśli wygramy) zmodernizowane ma być przejście u zbiegu ulicy 1 Maja z Gdańską. Głosować na Iławę mogą wszyscy bez względu na to, gdzie mieszkają. Każdy głos się liczy. Zagłosować można tylko raz!

Wystarczy wejść na stronę konkursu www.inteligentneprzejscie.pl i postąpić zgodnie z instrukcją. Duże i małe miasta mają równe szanse na wygraną, bo organizatorzy przypisują głosom na każde miasto odpowiednią wagę, proporcjonalne do liczby jego mieszkańców.

Jak działa inteligentne przejście?

Czujniki ruchu wykrywają pieszego już z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców. Z kolei sygnały dźwiękowe ostrzegają mniej uważnych pieszych, że zbliżają się do pasów.

- Już ponad sto miast w Polsce korzysta z inteligentnych rozwiązań, w tym z przejść dla pieszych „smart”. Nowe technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo również w Iławie, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich do głosowania w konkursie „Inteligentne przejście” – mówi Daria Drabik - koordynatorka konkursu w Orange Polska.

Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 roku w Polsce na przejściach dla pieszych doszło do ponad 2 300 wypadków, w których zginęły 153 osoby, a 2275 zostało rannych. Większość z nich miała miejsce jesienią i zimą, kiedy widoczność przy wcześnie zapadającym zmierzchu mocno się pogarsza. Znacznej części z tych wypadków można było zapobiec.

Głosowanie potrwa do 28 marca i odbywa się na stronie internetowej konkursu www.inteligentneprzejscie.pl. Tam znajdują się również aktualizowane na bieżąco wyniki głosowania.

Gdy sprawdzaliśmy ostatnio, to Iława wśród miast od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców zajmowała pierwsze miejsce.

QUIZ. Filmowi twardziele. Wiesz, kto ich zagrał w klasykach kina akcji?

Pytanie 1 z 10
Kto zagrał kultową rolę Johna McClane'a w "Szklanej Pułapce"?
Łódzki nauczyciel w dwie doby przebiegł ponad 300 kilometrów