kroniki policyjne

Prędkość ich zgubiła. Wypadkowy weekend i poniedziałek w powiecie iławskim

2023-12-19 6:59

Bez uprawnień, po alkoholu, bez wyobraźni – z takimi m.in. uczestnikami ruchu drogowego mierzyli się funkcjonariusze w miniony weekend. Dla łamiących przepisy drogowe policjanci nie mają taryfy ulgowej. Popełniających przestępstwa drogowe czeka odpowiedzialność przed sądem.

W miniony weekend (15-17.11.2023 r.) policjanci odnotowali 1 wypadek, w którym 1 osoba została ranna. Funkcjonariusze byli wzywani do 9 kolizji drogowych i ujawnili 2 nietrzeźwych kierujących.

Do pierwszego zatrzymania nieodpowiedzialnego kierowcy doszło w sobotę (16.12.2023 r.) kilka minut przed północą podczas rutynowej kontroli drogowej w Lubawie. Funkcjonariusze jak zawsze w takim przypadku wylegitymowali kierowcę, sprawdzili w policyjnych systemach po czym skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 19 – latek kierującym roverem ma aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi a samochód nie ma aktywnych badań technicznych i jest niesprawny technicznie.

Natomiast po 19:00 jak się okazało kierowcy byli współwinni spowodowania zdarzenia drogowego. Policjanci wstępnie ustalili, że 41 – latek kierujący vw wyprzedzał audi nie stosując się do znaku P4 – linia podwójna ciągła, a 25 latka kierująca audi wykonała manewr zmiany kierunku jazdy na przydrożny parking również nie stosując się do znaku P4 – linia podwójna ciągła.

Tymczasem w niedzielę (17.12.2023 r.) przed godziną 10:00 policjanci w gminie Lubawa zatrzymali kierującego motorowerem. W trakcie czynności okazało się, że 59 – latek kierował jednośladem mając 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego policjanci zatrzymali po zgłoszeniu przez świadka. Zgłaszający oświadczył, że nietrzeźwy mężczyzna wsiadł do samochodu i odjechał jedną z iławskich ulic. Policjanci pojechali w wyznaczonym kierunku gdzie zatrzymali kierującego skodą. W trakcie czynności funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że 51 – latek kierował samochodem mając ponad promil alkoholu w organizmie.

Natomiast kierujący volvo nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem zjechał na prawe pobocze i najechał na znak pionowy a następnie wjechał do rowu powodując wywrócenie pojazdu. Na szczęście 34 – latkowi nic poważnego się nie stało a za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

W gminie Lubawa 25 – latka kierując vw nie ustąpiła pierwszeństwa prawidłowo jadącemu vw i podczas manewru skrętu doprowadziła do zderzenia bocznego między pojazdami. Mieszkanka Iławy za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym została ukarana mandatem.

Natomiast w poniedziałek (18.12.2023 r.) kilka minut po godzinie 3:00, 37 – latek kierujący zespołem pojazdów na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego uszkodził barierki ochronne, znaki a następnie zjechał do przydrożnego rowu znajdującego się przy podziemnym tunelu dla pieszych i rowerzystów. Mężczyźnie na szczęście nic poważnego się nie stało a za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Policja apeluje

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub podobnie działającego środka według kodeksu karnego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto taka osoba będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych

Tacy kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu bądź zażywanie narkotyków przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ:

  • zmniejsza szybkość reakcji
  • ogranicza pole widzenia
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.