bezpieczeństwo

Policyjne patrole rowerowe wracają na ulice Iławy

2023-06-12 10:50

Mobilność i obecność w miejscach często niedostępnych dla radiowozu, a zarazem szybka reakcja i sprawne przemieszczenie się, to przyświeca policjantom na rowerach. Od wczoraj policyjny patrol rowerowy pojawił się na ulicach Iławy. Skarbek, plaża miejska, lasek czy Stare Miasto - wszędzie tam będzie można spotkać policyjne patrole rowerowe.

Policyjny patrol rowerowy to patrol jak każdy inny. Funkcjonariusze mają przy sobie standardowe wyposażenie a gdy potrzebują radiowozu, by na przykład przewieźć zatrzymanego mogą poprosić oficera dyżurnego, który taki radiowóz wyśle w miejsce interwencji.

Alejki wzdłuż jeziora Jeziorak czy rzeki Iławki a także wąskie parkowe uliczki przez, które nie przejedzie radiowóz są idealne do tego, by przemieszczać się po nich rowerem. W ciągu krótszego czasu są także w stanie sprawdzić większy obszar lub dotrzeć w inne niedostępne miejsce. Poza tym patrol rowerowy jest bardziej mobilny niż policjanci w patrolu pieszymi i czasem lepiej widzi co się dzieje na chodnikach czy ścieżkach rowerowych.

Policjanci kilka minut po rozpoczęciu służby ukarali już pierwszych spacerowiczów, którzy szli ścieżką dla rowerów zamiast chodnikiem.

Przypominamy

Zbliżające się wakacje i letnia aura sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Wiele osób zamiast jazdy samochodem wybiera spacery lub przesiada się na rower. Na naszym terenie mamy wiele ścieżek rowerowych i pieszo - rowerowych. Niestety wiele osób zapomina, że chodnik to strefa przede wszystkim dla pieszych a ścieżka rowerowa – dla jednośladów. Dlatego warto przypomnieć kilka podstawowych zasad:

Kto ma pierwszeństwo na ścieżce?

Jeśli jest to ścieżka przeznaczona wyłącznie dla rowerów (rys. 1), pierwszeństwo ma cyklista i na taką drogę nie powinni wchodzić piesi ani osoby jeżdżące na rolkach czy deskorolce. Natomiast jeśli jest to ścieżka pieszo-rowerowa (rys. 2), to każda ze stron musi zachować szczególną ostrożność. (Ruch pieszych i rowerzystów odbywa się na całej powierzchni, jeżeli symbole oddzielone są kreską poziomą, natomiast jeśli symbole dzieli kreska pionowa, to ruch odbywa się odpowiednio po stronach drogi wskazanych na znaku).

znaki

i

Autor: KPP Iława

Ponadto, na takim odcinku przeznaczonym zarówno dla pieszych, jak i dla cyklistów kierujący rowerem jest zobowiązany ustępować miejsca pieszym.

Jazda rowerem po chodniku Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 Prawo o ruchu drogowym  jazda rowerem po chodniku jest zabroniona. Od tego zakazu są jednak trzy wyjątki:

  1. gdy opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  2. gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  3. gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Należy jednak pamiętać, że kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, zobowiązany jest jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Ponadto zgodnie z przepisami nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych. Zobowiązany jest bezwzględnie zejść z roweru i przeprowadzić go po pasach. Piesi Warto pamiętać, że tak jak chodnik jest do chodzenia, tak ścieżka rowerowa jest do jeżdżenia jednośladem. W związku z czym pieszy zobowiązany jest korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. Drogą dla rowerów może poruszać się tylko w sytuacji, gdy nie ma chodnika lub pobocza, albo możliwości korzystania z nich. Mówi o tym przepis art. 11 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W takiej sytuacji pierwszeństwo mają rowerzyści, z wyjątkiem przypadku, gdy pieszym jest osoba niepełnosprawna.

Apelujemy do pieszych i rowerzystów o zachowanie ostrożności i przestrzeganie przepisów.  Zapowiadamy także wzmożenie kontroli wobec niechronionych uczestników ruchu korzystających ze ścieżek rowerowych i pieszo – rowerowych. W przypadku stwierdzenia przez funkcjonariuszy  wykroczenia popełnionego przez cyklistę bądź pieszego skutkiem może być udzielenie pouczenia… ale za niestosowanie się do przepisów może grozić również mandat.  

Przypomnijmy, że drogi powiatu iławskiego w tym roku patrolują również policjanci-motocykliści