kroniki policyjne

Policjanci zabezpieczyli niewybuchy w Iławie

2023-05-23 8:58

Pomimo upływu wielu lat, na naszych terenach, nadal odnajdywane są niebezpieczne „pamiątki” z okresu II wojny światowej. Miny, granaty, pociski, amunicja to wybuchowe „niespodzianki”, na które mieszkańcy natrafiają podczas prac budowlanych, polowych czy też podczas spacerów w lesie.

W sobotę (20.05.2023 r.) policjanci iławskiej jednostki otrzymali informację, że na terenie lasu przy Biskupskiej w Iławie,  jeden z mieszkańców podczas spaceru zauważył przedmiot przypominający niewybuch. Na miejsce zgłoszonej interwencji pojechał funkcjonariusz z grupy minersko–pirotechnicznej Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

Policjant ustalił, że jest to pocisk przeciwpancerny prawdopodobnie z zapalnikiem 37 mm z okresu II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z jednostki wojskowej z Lidzbarka Warmińskiego, którzy zabrali niewybuch, celem jego zneutralizowania.

Funkcjonariusze przypominają!

  • W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić lecz natychmiast zadzwonić na policję.
  • Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i natychmiast przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.
  • Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.
  • Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.
  • W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.
Zbigniew Raubo o debiucie Głowackiego w KSW: Nie zmieniłem zdania!

Quiz. "Czterej pancerni i pies". Jak dobrze pamiętasz ten kultowy serial? Komplet punktów zdobędzie tylko prawdziwy fan

Pytanie 1 z 11
W którym roku wyemitowano pierwszy odcinek "Czterech pancernych"?