Policjanci przez drona namierzali piratów drogowych w Sampławie pod Iławą [WIDEO]

2022-06-02 14:58

Wypatrywali kierowców, którzy „jeżdżą na pamięć” albo świadomie ignorują nakazy wynikające m.in. ze znaków drogowych, myśląc, że pozostaną bezkarni. W jednym z takich miejsc w powiecie iławskim, w którym często dochodzi do zdarzeń, przyjrzeli się z góry funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji z Olsztyna.

We wtorek (31.05 2022r.) na terenie powiatu iławskiego policjanci ruchu drogowego z Iławy przy wsparciu funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji z Olsztyna, w tym policjantów obsługujących drona, przeprowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu.

Tym razem na miejsce kontroli wybrano rejon skrzyżowania drogi krajowej numer 15 z drogą wojewódzką 536 Iława–Sampława w gminie Lubawa. Jak wynika z obserwacji policjantów i relacji mieszkańców, jest to miejsce, w którym często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, a które były wynikiem m.in. beztroskiego i lekceważącego przepisy zachowania kierujących. Nowoczesne wyposażenie Policji coraz częściej wspomaga pracę policjantów, zapewniając skuteczną walkę z niezdyscyplinowanymi uczestnikami ruchu drogowego. Takim narzędziem jest m.in. policyjny dron, za pomocą którego policjanci obserwują zachowania kierowców i pieszych z podniebnej przestrzeni. Bezzałogowy statek powietrzny pozwala policjantom na rejestrowanie zachowań na drodze z dużej odległości z bardzo dużą dokładnością i przejrzystością. Funkcjonariusze, którzy obsługują drona, gdy ujawnią wykroczenie z powietrza, przekazują informacje do najbliższego patrolu ruchu drogowego, który podejmuje interwencję wobec kierującego łamiącego przepisy drogowe. Jest to bardzo skuteczna walka z nieodpowiedzialnymi uczestnikami ruchu, szczególnie w obrębie skrzyżowań czy przejść dla pieszych - mówi Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy iławskiej policji.

Podczas wtorkowych działań z użyciem drona funkcjonariusze zarejestrowali 53 wykroczenia, z czego w 48 przypadkach kierujących ukarano mandatami karnymi, 5 pouczono. Większość dotyczyła niestosowania się przez kierujących do znaku „STOP”, nakazującego obowiązkowe zatrzymanie się przed skrzyżowaniem, a także nieustąpienia pierwszeństwa, czy nieodpowiedniego zabezpieczenia zawartości przyczepy.

Policja apeluje do kierujących i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych.

Choć policjanci poświęcają wiele czasu i wysiłku, to nie są w stanie kontrolować wszystkich dróg, o każdej porze dnia i nocy. Dlatego pamiętajmy, że to od wszystkich użytkowników dróg, zależy bezpieczeństwo na drodze nas wszystkich.

Na filmie pochodzącym z kamery drona widać samochody wjeżdżające na skrzyżowanie bez zatrzymania się, co w tym miejscu jest wykroczeniem:

Dron - nowa broń policjantów do walki z piratami drogowymi

QUIZ. Planety układu słonecznego. Prościzna? Większość pada przy ósmym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od słońca jest Mars?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!