policyjna łódź na jezioraku

i

Autor: KPP Iława

Policja z inspektorem patrolowali Jeziorak, posypały się mandaty!

2020-06-22 15:15

Policyjny wodniak wspólnie z inspektorem Żeglugi Śródlądowej dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jeziorem Jeziorak oraz sprawdzają czy wszyscy stosują się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa i ograniczeń związanych z wprowadzonym stanem epidemii. Mandaty wystawiano też za nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Od 18 czerwca 2020 na wodach najdłuższego polskiego jeziora - Jezioraka, iławscy policjanci pełnią służbę wspólnie z inspektorem Żeglugi Śródlądowej. Tylko podczas jednej służby funkcjonariusze sprawdzili pięć niestrzeżonych kąpielisk, skuter wodny oraz jachty motorowe. Funkcjonariusze podczas kontroli sterników zastosowali również postępowanie mandatowe oraz środki wychowawcze w postaci pouczeń wobec osób nie stosujących się do przepisów żeglugi śródlądowej.

Z kolei przez cały weekend, przez trzy dni, funkcjonariusze sprawdzili 13 niestrzeżonych kąpielisk oraz 16 jednostek pływających. Podczas kontroli sterników nakładali mandaty i stosowali pouczenia wobec osób nieprzestrzegających przepisów o żegludze śródlądowej, w tym ograniczenia prędkości, nie posiadających przy sobie obowiązkowych dokumentów. Kilkukrotnie zwracali też uwagę żeglarzom, którzy na szlaku żeglownym zachowywali się niezgodnie z przepisami żeglugowymi i m.in. ciągnęli za sobą kąpiące się osoby.

Policja ostrzega

  • Miejsce do bezpiecznej kąpieli jest tam, gdzie są odpowiednie oznaczenia i gdzie nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa ratownik. Regulamin kąpieliska, to lektura, którą obowiązkowo musisz przeczytać od deski do deski. Bezwzględnie należy przestrzegać uwag i wskazówek ratownika.
  • Zanim wybierzesz się na plaże, dokładnie sprawdź prognozę pogody – nie pływajmy w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr.
  • Pamiętaj, aby przed wejściem do wody dokładnie schłodzić swoje ciało – unikniesz w ten sposób szoku termicznego.
  • Nigdy nie skaczmy do „nieznanej” wody – grozi to poważnym urazem a nawet śmiercią.
  • Dmuchany materac czy koło ratunkowe nie służy do wypływania na głęboką wodę.
  • Alkohol nie idzie w parze z bezpieczeństwem – pod żadnym porem nie wchodź do wody w stanie nietrzeźwości – nigdy nie wiadomo, jak na kontakt z wodą zareaguje nasz organizm.
  • Woda, to nie miejsce na popisy – nie przeceniajmy swoich umiejętności.
  • Dzieci w wodzie zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej.
  • Korzystając ze sprzętu pływającego pamiętajmy o założeniu kapoka.

Iławska policja razem ze starostwem powiatowym przygotowała krótki poradnik Kręci Mnie Bezpieczeństwo Nad Wodą, który warto chociaż raz przeczytać. To skrócony poradnik zasad bezpieczeństwa, które mogą ocalić wasze życie oraz portfele przed mandatami.

Sonda
Twoje ulubione miejsce na wypoczynek to:
Bitwa o wozy. „Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 59